یک ایرانی لباس فضایی جدید ناسا را طراحی کرد

نیکی اشعری، مهندس ایرانی دانشگاه کالیفرنیا لباس جدیدی را برای فضانوردان ناسا طراحی کرده است که می تواند آن ها را در مقابل فشارهای منفی مربوط به بی وزنی محافظت کند.قرارگیری فضانوردان در مقابله با جاذبه های نزدیک به صفر باعث آتروفی یا تضعیف عضلانی و همچنین فشار به داخل جمجمه در مغز آنها خواهد شد.

گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا با کمک محقق ایرانی نیکی اشعری با استفاده از بودجه ناسا لباس فضایی جدیدی را برای فضانوردان طراحی کردند که فشار وارد را به صفر می رساند. لباس جدید با نام لباس گرانشی سیار فشارهای منفی را به سمت پاهای فضانورد وارد کرده و موجب به جریان افتادن خون در پاها می شود. در واقع این لباس عکس ایستادن روی سیاره زمین را در فضا اعمال می کند. نیروی جاذبه باعث افزایش گردش خون به سمت پاها میشود اما در زمان ورود به فضا سیستم عروقی هم‌چنان بدون وجود جاذبه نیز به کار خود به همین منوال ادامه می دهد. به همین دلیل است که پس از ساعت های طولانی خواب دچار سردرد می شویم. زیرا اجتماع مایعات در مغز باعث تورم میشود.

در واقع این محققان با استفاده از یک نیروی واکنش زمینی مصنوعی باعث کاهش اثرات مضر ناشی از ریزگرانش و همچنین تراکم عضلات و استخوان شده اند. این لباس از انعطاف‌پذیری مناسبی برخوردار است و برای فعالیتهای روزانه بسیار مناسب بوده و خدمه آسیب کمتری می بینند. سیستم کار این لباس از طریق یک خلا سیار است که تحرک کامل و کنترل توسط کاربر را تضمین می کند

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »