لباس هایی از آینده وارد مد شد

به نظر می رسد شرط بقاء در دنیای امروزی همگام شدن با پیشرفت تکنولوژی باشد .مد و پوشاک هم از این قاعده مستثنی نیستند ، اگر چه ما هنوز در دورانی هستیم که در تعاریف سنتی پوشاک و مد محصور مانده ایم اما در آینده نه چندان دور شاهد این خواهیم بود که لباس تن شما به همسرتون بگوید که در چه مکان وموقعیتی قرار دارید .در چند سال اخیر دانشمندان با کمک طراحان مد و پوشاک موفق  به طراحی انواع زیادی از لباس های هوشمند شده اند که این نوع لباس ها می توانند قابلیت ها و  مزایای فراوانی در زندگی انسان ها داشته باشند .مانند سازگاری با محیط زیست و فرسوده نشدن و همینطور می توانند در علم پزشکی مانند جمع آوری اطلاعات فیزیولوژیکی بدن و زمینه های ورزشی و نظامی به کار گرفته شوند.

در ادامه به چند نمونه از لباس های هوشمندی که طراحی شده اند و به زودی به بازار عرضه خواهند شداشاره  می گردد.

1)لباسی که چشمک می زند:یک شرکت انگلیسی پوشاکی طراحی کرده که بر روی آن صدها چراغ LED به کار رفته است .این چراغ ها که به وسیله USB شارژ می گردد قابلیت اتصال به شبکه های تلفن همراه را می باشد و به محض دریافت پیام جدیددر شبکه های اجتماعی شروع به  چشمک زدن  می کند.

2)دروغ سنج پوشیدنی:در این نوع لباس که توسط یک شرکت هلندی طراحی و ساخته شده دمای بدن توسط سنسورهای به کاررفته شده در بافت پارچه اندازه گیری می شود که با پردازش اطلاعات داده شده رنگ لباس بسته به نوع حالت فرد تغییر می کند.مثلا چنانچه فردی که این لباس را بر تن دارد عصبانی باشد لباس به رنگ قرمز و اگر آرام باشد به رنگ آبی درخواهد آمد.

3)لباس رزم هوشمند:شرکت  SENSATEX در حال حاضر مشغول کار بر روی لباس های نظامی می باشد که می توانند در زمان های کوتاه و حیاتی برای حفظ جان سربازان بسیار حایز اهمیت باشند. این لباس ها قادر  خواهند  بود  میزان جراحات  وارده بر اثر  اصابت  گلوله و  یا حتی  حملات هسته ای، بیولوژیکی و یا   شیمیایی را از طریق  سنجش خون و عرق سرباز و  همینطور علائم حیاتی را از طریق فرستنده های دیجیتالی خود به پزشکان ارسال نماید.

4)شارژر همراه:فن آوری جدید” نانوالیاف” به کار برده شده در لباس می تواند نقش یک شارژر را داشته باشد. این نانو الیاف ها می توانند انرژی حرکتی حاصل ازحرکات بدن شما را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. دانشگاه برلکی در  حال حاضر  مشغول کار  بر روی  این  نوع الیاف ها  هستند که می توانند انرژی های حرکتی را به برق تبدیل کنند. این الیاف ها  آنقدر کوچک هستند که هیچ مزاحمتی برای فردی که آن را پوشیده است ایجاد نمی کنند.از این به بعد می توانید تلفن همراه خود و یا هر وسیله برقی دیگر را با استفاده از لباس خود شارژ کنید!

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »