روانپزشکی دیجیتال به کمک حسگر های پوشیدنی

پژوهشگران بریتانیایی موفق به تولید مجموعه‌ای از حسگرها و اپلیکیشن هوشمند برای تشخیص مشکلات روانی از راه دور و در کمترین زمان ممکن شدند.محققان دانشگاه هاروارد، کالج لندن و مرکز درمانی بیماری‌های روانی لندن در یک تحقیق میدانی در حوزه تشخیص و درمان بیماری‌های روانی به کمک ابزارهای نوین و هوشمند دریافتند که حتی بیماران دارای شرایط حاد روانی مثل اسکیزوفرنی نیز پس از استفاده از گوشی‌های هوشمند وحسگرهای پوشیدنی، مراحل اولیه درمان  را با سرعت بیشتر سپری می‌کنند.

برای درک بهتر مفهوم روانپزشکی دیجیتال باید روند درمانی یک فرد مبتلا به افسردگی توسط روانپزشک به دقت بررسی شود. از آنجایی‌که اکثر بیماری‌های مربوط به روح و روان مثل افسردگی دارای علائم پنهان است، بنابراین شخص مبتلا از وضعیت خود آگاهی ندارد هرچند که تغییرات در زندگی خود را درک می‌کند.این وضعیت پیچیده حتی برای سایر بیماری‌های مربوط به حوزه روانپزشکی مثل فلج اندام در بزرگسالان مستقر در مناطق روستایی به علت عدم دسترسی به مناطق درمانی نیز وجود دارد. محققان پس از تحقیقات بر روی تاثیر استفاده از وسایل هوشمند الکترونیک در شناسایی علائم و عوارض فیزیکی نشانگر بیماری‌های روانی متوجه شدند گزارش وضعیت فیزیکی بیمار از طریق حسگرهای موجود به صورت کدهای دستوری به روانپزشک نتیجه تشخیصی و درمانی بهتری در مقایسه با روش سنتی یعنی اعلام وضعیت سلامتی از زبان خود بیمار دارد. در این روش نوین روانپزشکان مجموعه‌ای از اطلاعات کامل به همراه تاریخچه مورد نظر را در اختیار دارند. بنابراین در این روش حتی مواردی که خود بیمار فراموش کرده از نگاه روانپزشک پنهان نخواهد ماند.

برخی از اطلاعات قابل دسترسی از این سیستم شامل شناسایی میزان تحرک از طریق امواج سیستم موقعیت‌یاب جهانی یا جی‌پی‌اس، موقعیت‌یابی بیمار در فضای خانه یا بیمارستان به کمک امواج بلوتوث یا وای‌فای و سایر حسگرهای مورد نیاز جهت تشخیص علایم هستند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »