خلاقیت هنر مولد

اینطور به نظر می‌رسد که هدف و مطلوب ما از خرج کردن خلاقیت،این است که بتوانیم به ارتباط و پیوند منطقی مفاهیم با هم دست یابیم. اما از منظر روان‌شناختی، به نظر می‌رسد این بازی ترکیبی برای تفکر خلاق و مولد، حیاتی باشد.

خلاقیت، هر عمل، ایده، یا محصولی است که یک حوزه موجود را تغییر می دهد، یا یک حوزه موجود را به حوزه ای جدید تبدیل می کند. چیزی که اهمیت دارد این است که آیا نوآوری جدید شخص برای وارد شدن به این حوزه پذیرفته شده است یا خیر؟

بر اساس تعریف خلاقیت از دیدگاه روانشناسی، خلاقیت توانایی فراتر رفتن از شیوه های سنتی تفکر و عمل کردن و توسعه ایده ها، شیوه ها، یا اشیا جدید و اصیل است بیایید بیشتر به این مسئله که خلاقیت چیست بپردازیم:

هدف از خلاقیت چیست : خلاقیت یک توانایی است

پاسخ های زیادی برای این سوال که هدف از خلاقیت چیست وجود دارد. در هر شرایطی هدف از خلاقیت متفاوت است و می تواند به اشکال مختلف اجرا شود. در کل خلاقیت توانایی یک کیلومتر دویدن، یا انجام محاسبات، یا خواندن غزلی از حافظ و یا شاعری دیگر است. خیلی ساده می توان تعریف خلاقیت را اینگونه بیان کرد. بنابراین خلاقیت مهارتی است که تخصص یک فرد است برای برخی افراد، ممکن است طبیعی به نظر برسد. اما چیزی است که هر کسی در صورت تخصیص زمان و تلاش می تواند آن را بهبود ببخشد. نوآوری و خلاقیت از روش های سنتی تفکر یا عمل فراتر می رود

فراتر رفتن به معنی بالا رفتن و پیشی گرفتن شماست. شناخت محدودیت هایی که وجود دارد و تلاش برای بهبود آن ها. اهمیت خلاقیت چیست : چیزهای جدید و اصیل را گسترش می دهد فکر می کنم در بیان اینکه خلاقیت چیست باید گفت، واژه کلیدی در این جا گسترش بخشیدن است. این موضوع پاسخی به سوال اهمیت خلاقیت چیست هم می باشد. خلاقیت فراتر از تصور است: در حال گسترش است. اگر ایده است، فراتر بروید و برای اثبات آن تحقیق کنید اگر فرآیندی جدید است آن را امتحان کنید تا ببینید که آیا کار می کند یا نه. اگر یک شی است، آن را بسازید. خلاقیت و نوآوری چیست؟

نوآوری، پیاده سازی یک محصول، خدمت یا فرایند بسیار بهبود یافته است که برای کسب و کار، دولت، یا جامعه ارزش ایجاد می کند. برخی افراد می گویند که خلاقیت هیچ ارتباطی با نوآوری ندارد – و این که نوآوری یک خود مهارت است، به این معنا که خلاقیت این گونه نیست. علم روانشناسی مخالف این ادعا است. خلاقیت هم یک خودمهاری و بخش حیاتی معادله نوآوری است. نوآوری بدون خلاقیت وجود ندارد. معیار کلیدی هم در خلاقیت و هم در نوآوری، ایجاد ارزش است نکته شگفت انگیز این است که چگونه با انجام تکنیک های مناسب، انجام کارهای بسیار نوآورانه و تخیلی برای افرادی که فکر می کنند هیچ خلاقیتی ندارند، آسان است. یک محیط ایده آل برای آموزش خلاقیت شامل ورزش ها و تکنیک هایی است که حامی، سرزنده، غافلگیر کننده و بر فرایند بیش از محصول ارزش گذار است.

در صورتی که در مورد خلاقیت خود دچار ابهام هستید، مطالعات علمی برای اثبات آن وجود دارد. عصب شناس آمریکایی Alice Flaherty در کتابش با نام Midnight Disease (بیماری نیمه شب)، درمورد پایه عصبی خلاقیت صحبت می کند: ” یک ایده خلاق به سادگی به عنوان فردی تعریف می شود که در یک محیط اجتماعی خاص، بدیع، و مفید (یا تاثیرگذار) است”. مولفه های خلاقیت چیست خلاقیت و نوآوری هم مانند هر چیز دیگری دارای مولفه های خاصی هستند که اساس و بنیان آن را شکل می دهند. مولفه های خلاقیت هم مشخص هستند و برای بهبود آن میبایست از آنها استفاده کرد. خارج شدن از چارچوب های ذهنی فکر کردن فراتر از باورهای ذهنی سعی در ایجاد تغییر مثبت در شرایط حاکم یکی از مهم ترین مولفه های خلاقیت است مغز و خلاقیت ما چه ارتباطی دارند؟

زمانی که کاری را به طور خلاقانه انجام می دهیم، در واقع چه چیزی در مغز ما فعال است؟ محققانی به نام Siyuan و Allen Braun با پیگردی فعالیت مغزی رپرهای دارای سبک آزاد، در این زمینه تحقیق کردند. به نظر می رسد که بخش هایی از مغز که به طور معمول در تفکر تجارت استفاده می کنیم، زمانی که خلاق هستیم کاملا غیرفعال هستند، در حالی که بخش های دیگر مغز ما که هر روز از آن ها استفاده نمی کنیم، کاملا فعال هستند قشر پیش پیشانی میانی افزایش فعالیت و قشر پشتی و جانبی فعالیت کم تری را در طول ابتکار نشان می دهد.

چرا بزرگسالان به اندازه کودکان خلاق نیستند؟ عوامل مخرب در خلاقیت و نوآوری چیست در بیان اینکه عوامل تاثیرگذار بر خلاقیت چیست متخصصان می گویند قوانین و مقررات خلاقیت را از بین می برند. سیستم های مدرسه ما معمولا تصور، رویاهای روزانه، و نقص را تخریب می کنند. تمام خصوصیاتی که ذهن های برتر می گویند کلید اکثر ایده های انقلابی آن ها بوده است سیستم های آموزشی اغلب به ما می آموزند که متفاوت فکر نکنیم. اما چگونه دستورالعمل ها را دنبال کنیم و از وضعیت موجود پیروی کنیم.

دنیا در حال حاضر به سرعت در حال تغییر است و فقط یادگیری یک مجموعه مهارتی خاص و پیروی دقیق از آن موجب پیشرفت ما نمی شود. آن چه دانش آموزان را برای زندگی فراتر از کلاس درس آماده می کند، یادگیری چگونگی خلاق تر بودن است، که این مسئله شامل انعطاف پذیری در  ادراک و اجرای وظایف است مدارس شروع به تایید بر اهمیت خلاقیت در کلاس های درس کرده اند. در حال حاضر دوره های خلاقیت توسط دانشگاهیان فراهم می شود. چرا که فقط خلاقیت می تواند به دانش آموزان در موفقیت در قرن ۲۱ کمک کند. خلاقیت مهارتی حیاتی برای حرفه ای ها است

خلاقیت دیگر فقط به ابن صورت دیده نمی شود که هنرمندان و موسیقی دانان چگونه عمل می کنند. مهارتی حیاتی برای حرفه ای ها در تمام زمینه است. “قانون ۲۰%” توسط بیشتر بزرگ ترین و موفق ترین مشاغل در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. به این معنی که آن ها کارمندان خود را تشویق می کنند تا ۲۰% از وقت کار خود را برای کشف ایده های جدید و تفکر خلاقانه کنار بگذارند یک بررسی جدید می گوید که در دنیای کسب و کار مدرن، خلاقیت به عنوان مهم ترین مهارت کسب و کار شناخته می شود پیشنهاد ویکی روان به شما دوست عزیز: ۳۰ راه بالا بردن اعتماد به نفس چیست آیا می توان خلاقیت را آموزش داد؟ بله، همانطور که قبلا در ویکی روان گفتیم مهارت های خلاقیت را می توان آموخت. شما به یک علاقه مندی در فرایند خلاق بودن، تمایل به اکتشاف و روحیه کنجکاوانه نیازمندید. می توانید از مدیتیشن برای افزایش خلاقیت خود استفاده کنید اما به شرطی که تمرینات خود را منظم انجام دهید. مطالعات متعددی در مورد بیان اینکه معنی خلاقیت چیست و در زمینه اثربخشی آموزش خلاق بودن انجام شده است. این مطالعات نشان می دهند که برنامه های آموزشی خلاقیت که به خوبی طراحی شده اند، معمولا عملکرد خلاقانه را در دانش آموزان، معلمان و متخصصان کار در تمام زمینه ها بهبود می بخشند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »