لباس‌های ما در آینده، با تکنولوژی متحول می‌شوند!

تلفیق مد و تکنولوژی

شنیدن کلمه «تکنولوژی» در صنعت لباس، می‌تواند کمی هم ترسناک باشد! پس بهتر است اول برایتان توضیح دهیم تکنولوژی در مد چه معنایی دارد. Techwear یعنی لباس‌های روزمره که از پارچه‌ای خاص و با تکنولوژی پیشرفته تهیه شده‌اند. این لباس‌ها معمولا ضد آب هستند و همچنین، از پارچه‌هایی تهیه می‌شوند هوا از آن عبور می‌کند. در نتیجه این لباس‌ها کم وزن، و برای فعالیت‌های بدنی و انواع ورزش‌ها مناسب هستند. البته تعریف Techwear همینجا تمام نمی‌شود!

تکنولوژی ساخت این لباس‌ها

مهم‌ترین مزیت‌های این لباس‌ها نسبت به لباس‌های عادی این است، که زندگی را برای ما آسان‌تر می‌کنند. مثلا اینکه با آنها می‌توانید برای سفر کوتاه آخر هفته‌تان وسایل بیشتری جمع کنید. یا اینکه زیر باران‌های شدید خیس نمی‌شوید. در ادامه، مهم‌ترین مزایای لباس‌های تهیه شده با فناوری پیشرفته را برایتان بیان می‌کنیم.

مقاومت در برابر آب، و خصوصیات دیگر

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های این لباس‌ها نسبت به لباس‌های عادی، ضد آب بودن آنهاست. همه ما از خیس شدن زیر باران متنفر هستیم، مگر نه؟! Techwear یک راه حل راحت و عملی برای این مشکل به شما ارائه می دهد. موج مدرن لباس‌های تهیه شده با فناوری پیشرفته، از سال ۱۹۶۹ و با اختراع GORE-TEX شکل گرفت. این تکنولوژی از یک تفلون خیلی نازک بهره می‌برد. همین تفلون باعث می‌شود آب به داخل پارچه لباس لباس نفوذ نکند، و همچنین، حرارت و گرمای بدن و عرق نیز از پارچه لباس عبور کند. بدین ترتیب، هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی، دمای بدن شما ثابت نگه داشته می‌شود. ولی تصور نکنید استفاده از این تفلون لباس را سنگین می‌کند؛ ابدا! اتفاقا تلفیق مد و تکنولوژی باعث می‌شود شما در لباس‌ نازک و سبک‌تان حس پرواز را تجربه کنید!

این لباس‌ها را با پارچه‌های متفاوت دیگری نیز می‌توانید پیدا کنید که خصوصیات دیگری غیر از ضد آب بودن دارند؛ مثلا پارچه‌های استرچ که به خوبی کش می‌آیند، پارچه‌های مقاوم در برابر بوی بد بدن، پارچه‌هایی که در مقابل فرسایش مقاوم هستند و غیره.

محدوده حرکتی گسترده و راحتی لباس

درحالی که اکثر لباس‌های ما با الگوی خاصی دوخته می‌شوند، لباس‌های تهیه شده با فناوری پیشرفته، این موضوع را به چالش کشیده‌اند! می‌پرسید چطور؟! با طراحی تشریحی و آناتومیکال؛ یعنی طراحی الگوهای لباس متناسب با حرکات بدن انسان! طراحان این لباس‌ها با در نظر گرفتن حرکات انسان، در بخش مفاصل به خصوص زانوها و آرنج‌ها، تغییرات قابل توجهی ایجاد کرده‌اند تا هنگام حرکت، احساس کشیدگی و سایش به شما دست ندهد. بدین ترتیب، «حرکت» برای شما بسیار آسان‌تر می‌شود. «آکرونیم» که از برندهای مطرح سازنده لباس‌های تهیه شده با فناوری پیشرفته است، در تبلیغات خود برای نشان دادن محدوده حرکتی گسترده این لباس‌ها، از نمایش هنرهای رزمی استفاده کرده است.

البته یکی دیگر از جنبه‌های راحتی در هنگام حرکت، قابلیت تنفس است. در زبان فنی، این یعنی لباس شما گرما و عرق را از خود عبور می‌دهد تا شما اصلا احساس نکنید لباس تنتان است! پوشیدن یک کت کافی نیست تا شما رطوبت را از بیرون حس نکنید. دمای درونی بدن شما نیز باید کنترل شود، تا در لباس‌تان خنک و راحت باشید.

ظرفیت حمل لباس

در دنیای پیشرفته کنونی، همه ما هر روز تعداد زیادی دستگاه هوشمند و متعلقات آن را با خود حمل می‌کنیم؛ مثلا تلفن همراه، پاور بانک، انواع سیم شارژر و هدفون. خوشبختانه لباس‌های تهیه شده با تکنولوژی پیشرفته، برای تمام این وسایل جا دارند! چگونه؟ از طریق طراحی‌های ساده مثل جیب‌های زیپ دار، یا طراحی‌های کمی پیچیده و دقیق‌تر مثل قسمت‌های کوچک جداشونده از لباس. ترکیب مد و تکنولوژی و پارچه ضد آب و تکنولوژی ظرفیت حمل که به خوبی طراحی شده است، به این معنیست که شما می‌توانید وسایل بیشتری را با نگرانی کمتر با خود حمل کنید. این تلفیق مد و تکنولوژی در کیف‌های کوله پشتی و کیف‌های لپ‌تاپ نیز به کار گرفته شده است؛ مثلا محافظ لپ‌تاپ درون کیف، یا جیب‌های داخلی.

دسته‌بندی‌ کلیدی لباس‌های تکنولوژی محور

هر برندی که لباس‌ها و لوازم تهیه شده با فناوری پیشرفته را تولید می‌کند، چند دسته‌بندی اساسی برای تولید لباس‌های خود در نظر می‌گیرد.

بالاپوش و کت

احتمالا زمانی که برای اولین بار درباره تکنولوژی پیشرفته در صنعت مد و فشن می‌شنوید، اولین لباسی که به ذهن‌تان خطور می‌کند «کت» است. کت‌ها خود به دو دسته تقسیم می‌شوند: کت‌های ضخیم و زمستانی، و کت‌های ظریف و نرم.کت‌های ضخیم، کاملا ضد باد، ضد آب، و دارای قابلیت عبور هوا (تنفس) هستند. از این دسته کت‌ها می‌توانید در برف و باران و طوفان‌های سنگین استفاده کنید.در کت‌های ظریف و نرم، قابلیت ضد آب بودن از دوام بیشتری برخوردار است. به همین دلیل از این کت‌ها علاوه بر برف و باران، برای ورزش‌های زمستانی نیز استفاده می‌شود. مزیت این کت‌ها نسبت به کت‌های ضخیم، سبک‌تر بودن آنهاست. در نتیجه، با آنها به راحتی می‌توانید حرکت کنید. با این حال، این کت‌ها سطح حفاظت از محیط زیستی را که کت‌های ضخیم می‌کنند ندارند.

پوشش میانی مانند جلیقه و هودی

لایه‌های میانی لباس، معمولا به گرم نگه داشتن بدن زیر لایه‌های خارجی کمک می‌کنند.  لایه‌های میانی انواع مختلفی دارند: جلیقه، هودی (سوئیشرت کلاه‌دار)، تیشرت عرق‌گیر و لباس پشمی. بعضی از کت‌ها، یک لایه میانی جدا شونده درونشان دارند که معمولا با چیزی شبیه زیپ به آنها وصل می‌شوند. بدین ترتیب، هر زمان که بخواهید می‌توانید لایه میانی را جدا کرده و فقط از لایه بیرونی استفاده کنید. پوشش اولیه و لباس زیر لایه‌های اولیه همه یک نوع عرق‌گیر هستند. این لایه‌ها مستقیم با پوست شما تماس دارند و با جذب رطوبت، به شما حس خشکی می‌دهند. احتمالا با انواع عرق‌گیر از برندهای آدیداس و نایک آشنا هستید.

شلوار

شلوارهایی که با کمک مد و تکنولوژی پیشرفته تهیه می‌شوند معمولا ضد آب هستند، قبلیت تنفس دارند، استرچ هستند و بسیار راحت کش می‌آیند، و همچنین جیب‌های درونی عمیق و جادار دارند. مثلا شلوارهای برند آکرونیم به ما اجازه می‌دهند هر زمان که می‌خواهیم، جیب‌های شلوار را جدا و متصل کنیم!

کفش و لوازم جانبی

نایک و آدیداس هر دو از برندهایی هستند که به طرح‌های پیشگام نوآورانه می‌اندیشند. تمام شرکت‌های تولید کننده کفش‌های کتانی، در حال حاضر همه چیز از جنس پارچه، خط جوراب و مقاومت در برابر آب را سنجیده‌اند. این شرکت‌ها برای راحتی زندگی ما، لوازم جانبی دیگری نیز بر اساس مد و تکنولوژی پیشرفته تولید کرده‌اند؛ مثلا کمربند، کیف و کوله پشتی. بدین ترتیب شما می‌توانید بدون نگرانی، تمام وسایل مورد نیاز روزمره‌تان را با خود حمل کنید.

مد و تکنولوژی و برندهای معروف

برندهای معروفی که در حال حاضر برای تولید لباس و لوازم جانبی، از تکنولوژی پیشرفته استفاده می‌کنند این برندها هستند:

 Adidas Y-۳

Nike ACG

Ten C

Stone Island  و  Shadow Project

C.P Company

Outlier

Arc’Teryx Veilance

White Mountaineering

Herno Laminar

ACRONYM

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »