لزوم همکاری شرکت‌های فناوری و مد در زمینه‌ ساخت ساعت‌ هوشمند

یکی از ایرادهایی که به بسیاری از ساعت‌های هوشمند وارد می‌شود، طراحی نه‌چندان زیبای این ابزارهای پوشیدنی است.

ظاهر ساعت‌های هوشمند در حال بهتر شدن است؛ هرچند این بهبود پدیده‌ای زمان‌بر بوده و به‌یک‌باره رخ نداده است. فروش محصولات پوشیدنی در سال‌های اخیر در حال رشد بوده و ساعت‌های هوشمند هم در این بازار جایگاهی برای خود پیدا کرده‌اند؛ اما این ساعت‌ها هنوز هم در دوراهی زیبایی و کاربردی بودن وامانده‌اند. وجه مشترک اکثر این ساعت‌ها این است که از عنصر مد بی‌بهره‌اند.اما به نظر می‌رسد نسیم تغییرات در حال وزیدن است. پاییز امسال شاهد عرضه‌ی ساعت‌های هوشمند جدیدی خواهیم بود که از سیستم عامل اندروید ور گوگل استفاده می‌کنند. در این میان دو ساعت با نام‌های Movado Connect و Michael Kors Access Sofie نیز امسال معرفی می‌شوند. این دو ساعت به ترتیب با قیمت‌های ۶۵۰ و ۳۵۰ دلار قابل سفارش‌ هستند. اما آنچه با دیدن این ساعت‌ها درمی‌یابید این است که آینده‌ی ساعت‌های هوشمند در دستان تولید‌کنندگان مد است و نه شرکت‌های فعال در عرصه‌ی تکنولوژی.

بر اساس نتایج تحقیقات انجام‌شده توسط مؤسسه‌ی تحقیقاتی eMarketer، در سال جاری، بالغ بر ۴۴ میلیون بزرگ‌سال در ایالات متحده از محصولات پوشیدنی استفاده خواهند کرد که نشانگر افزایش ۱۲.۶ درصدی در مقایسه با سال گذشته است. واضح است که بازار ابزارهای پوشیدنی در حال رشد است و مردم نیز در حال درک کاربرد‌های این محصولات هستند.اما آنچه ساعت‌های هوشمند را از دیگر محصولات حوز‌ه‌ی ابزارهای پوشیدنی جدا می‌کند، این امر است که ساعت‌های هوشمند تنها به حوزه‌ی فناوری تعلق ندارند، بلکه محصولات حوزه‌ی مد نیز به شمار می‌روند. از این‌رو، تعامل میان فناوری و مد یکی از پیش‌شرط‌های پیشرفت در زمینه‌ی طراحی و تولید ساعت‌ هوشمند است. اما لازم است وظیفه‌ی طراحی نرم‌افزار ساعت‌های هوشمند بر عهد‌ه‌ی شرکت‌های عرصه‌ی فناوری، نظیر گوگل و اپل باشد. این شرکت‌ها از دانش و پیشینه‌ی کافی در این زمینه برخوردارند. استفاده از نرم‌افزارهای تولیدشده توسط این شرکت‌ها می‌تواند کاربران را قانع کند که صدها دلار برای یک ساعت هوشمند هزینه کنند.

اما آنچه با دیدن ساعت‌هایی نظیر Movado Connect و Michael Kors Access Sofie مشخص می‌شود، این واقعیت است که همکاری با تولیدکنندگان سنتی حوزه‌ی مد نیز امری الزامی است. ساعت هوشمند Movado Connect دارای امضای طراحی همیشگی این برند است؛ نقطه‌ی فلزی بزرگی روی ساعت ‍‍۱۲ که با نام Museum Dial شناخته می‌شود. در کنار آن، دو عقربه‌ی فلزی زیبا نیز در میانه‌ی صفحه جا خوش کرده‌اند که هم در حالت فعال و هم در حالت Sleep قابل مشاهده‌اند. صفحه‌ی کریستالی این ساعت با قاب فلزی دارای پوشش طلا تزئین شده است و کاربران می‌توانند بند سیلیکونی یا فلزی برای ساعت خود انتخاب کنند. هرچند اندازه‌ی این ساعت برای بانوان کمی بزرگ به نظر می‌رسد؛ اما زیبایی آن خیره‌کننده است. Access Sofie نیز ساعتی زیبا است که قیمت مناسب‌ دارد. اندازه‌ی این ساعت تقریبا مشابه ساعت‌های استاندارد تولیدشده توسط Michael Kors است. ساخته‌های این برند به ساده بودن شهرت دارند و Access Sofie نیز این مفهوم را به زیبایی به کاربر منتقل می‌کند. نگارنده‌ی این مطلب، آوری هارتمنس، از این ساعت استفاده می‌کند و معتقد است که نه‌تنها Access Sofie ساعتی زیبا است، بلکه با لباس و دیگر پوشیدنی‌های وی نیز هماهنگ به نظر می‌رسد.

هر دو ساعت مذکور از سیستم عامل اندروید ور ۲ استفاده می‌کنند که می‌تواند بهترین تجربه‌ی استفاده از ساعت‌های هوشمند را ارائه دهد. نویسنده‌ی مطالب حاضر، از هر دو ساعت استفاده می‌کند و می‌گوید دیگران نیز بازخورد مثبتی نسبت به این ساعت‌ها داشته‌اند. اما برای اطمینان از موفقیت این دو محصول باید منتظر ارائه‌ی اعداد و ارقام مربوط به فروش آن‌ها باشیم.در نهایت با دیدن و استفاده از این دو ساعت درمی‌یابیم که موفقیت ساعت‌های هوشمند در گرو ترکیب و تطبیق تکنولوژی با زندگی افراد است؛ امری که این دو ساعت در انجام آن موفق بوده‌اند. از این نظر، ایده‌ی شرکت گوگل، یعنی تمرکز بر تولید نرم‌افزار و واگذاری ساخت سخت‌افزار به شرکت‌های متخصص در این زمینه، ایده‌ای منطقی جلوه می‌کند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »