فناوری‌های پوشیدنی به عنوان سیستم هشدار اولیه ویروس کرونا

به نقل از خبرگزاری فرانسه پژوهشگران به طور فزاینده‌ای در فکر استفاده از این وسائل و سایر فناوری‌های پوشیدنی به عنوان سیستم‌های هشدار اولیه برای عفونت با ویروس کرونا هستند.ماه پیش، دانشمندان در انستیتوی علوم اعصاب راکفلر دانشگاه ویرجینایی غربی آمریکا با استفاده از «حلقه اورا»  (Oura ring) یک وسیله پوشیدنی آمدگی بدنی و ردیاب فعالیت، یک پلتفرم دیجیتال ایجاد کردند که می‌تواند علائم کووید-۱۹ را تا سه روز پیش از بروز شناسایی کند.

این پژوهشگران می‌گویند یک اپلیکیشن ساخته شده بوسیله آنها که با این حلقه کار می‌کند می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی  شروع علائم مربوط به کووید-۱۹ مانند تب، سرفه، مشکلات تنفسی و خستگی را با دقت بالای ۹۰ درصد پیش‌بینی کند.به گفته این پژوهشگران این سیستم می‌تواند شواهدی از عفونت را در افراد  هنوز بی‌علامت به دست دهد  و به حل مشکلات مربوط به شناسایی و مهار شیوع کرونا کمک کند.

انستیتوی پژوهشی اسکریپز در آمریکا نیز بیش از ۳۰ هزار نفر را وارد یک بررسی مشابه کرده است تا افراد دارای عفونت کرونا را که بی‌علامت هستند یا علائمشان هنوز بروز نکرده است، شناسایی کند.پژوهشگران انستیتوی اسکریپز قبلا ارزش وسائل پوشیدنی را در پیش‌بینی شیوع آنفلوانزا در بررسی که در ماه ژانویه در ژورنال پزشکی لنست منتشر شد، نشان داده‌اند.

پژوهشگران اسکریپز می‌گویند

وسائل دیجیتال پوشیدنی می‌تواند تغییرات ظریفی را که بیانگر شروع بیماری ویروسی هست، شناسایی کنند. به گفته این پژوهشگران داده‌های به دست آمده از این وسائل ممکن است از اندازه‌گیری دمای بدن قابل‌اعتمادتر باشند.برای مثال سرعت ضربان قلب در حال استراحت یک شاخص خوب در این باره است، چرا که پیش از بروز تب ناشی از عفونت با ویروس افزایش می‌یابد.این تغییرات در سرعت ضربان قلب تا چهار روز پیش از ظهور تب ممکن است قابل‌شناسایی باشد.

یک شرکت‌ نوبنیاد در کالیفرنیا به نام Evidation نیز طرحی را برای تولید یک آلگوریتم هشدار اولیه بر اساس وسائل پوشیدنی ۳۰۰ نفر که در معرض خطر بالای دچار شدن به ویروس کرونا هستند، در دست اجرا دارد.تلاش پژوهشی مشابهی نیز در آلمان در جریان است.

آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهند وسائل الکترونیکی پوشیدنی که در ابتدا برای استفاده‌های تفریحی و آمادگی بدنی ساخته شده‌ بودند، ممکن است برای پژوهش‌های پزشکی هم به کار روند.

شرکت اپل بررسی‌های را برای استفاده از ساعت هوشمندش برای شناسایی مشکلات قلبی آغاز کرده است. شرکت فیت‌بیت در حال همکاری با حدود ۵۰۰ طرح متفاوت برای پژوهش درباره سرطان، دیابت، بیماری‌های تنفسی و سایر مشکلات بهداشتی است.دانشمندان می‌گویند وسائل پوشیدنی می‌تواند داده‌هایی درباره دمای بدن، سرعت ضربان قلب و سرعت تنفس، خواب، الگوهای فعالیت جسمی و سایر شاخص‌ها به دست دهند که به عنوان ابزارهای تشخیصی به کار روند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »