تکنولوژی پوشیدنی در تحول صنعت مد و پوشاک

مد و تکنولوژی عضو جدایی ناپذیر راهروهای سالن مد در سال های اخیر بوده اند. طراحان لباس هر روز به خلق لباسی نو و متفاوت می اندیشند. مد در عصر تکنولوژی پوشیدنی، مد دوران آینده نام گرفته است.  امروزه لباس های کمی وجود دارند که در آن از تکنولوژی بهره گرفته شده. این امر به دلیل گرانبها بودن آن ها می باشد. هرچند که مراسم مِت گالا (Met Gala) مستثنی از این قضیه بوده و تکنولوژی را در لباس مد نظر قرار داده است. فرش قرمز این جشنواره افتخار این را داشته که افراد مشهوری از روی آن با لباس هایی از تکنولوژی پوشیدنی عبور کنند. این چیزی است که کمتر جشنواره ای در رزومه ی خود به ثبت رسانده است.

از آنجایی که ما در مورد تکنولوژی پوشیدنی صحبت می کنیم؛ عینک، ساعت هوشمند، حلقه های متصل به گوشی های هوشمند و دستبند هوشمند که اطلاعات مربوط به سلامت شما را به شما ارائه می دهند، دیگر چیز دور از ذهنی نیستند، بلکه مواردی هستند که سبک زندگی مدرن و پر سر و صدا را تعریف می کنند. شاید به زودی نگرانی تان در رابطه با اینکه موبایل تان را در خانه جا گذاشته اید بر طرف شود. چرا که ممکن است تکنولوژی در لباس تان این مشکل را حل کند.

چندین سال پیش به هنگام تماشای فستیوال فانتزی تصور می شده که ممکن است در آینده این لباس ها به واقعیت بپیوندند. در حال حاضر که در برخی از لباس ها اجزای کاربردی را با هم ادغام می کنند، قلب طراحان آن به تپش می افتد. بگذارید برای درک بهتر شما را در خیال غوطه ور کنیم؛ تصور کنید یک روز در خیابان با داشتن یک ژاکت پشمی در دستتان در حال قدم زدن هستید. ناگهان باران شروع به باریدن می کند و لباس پشمی و هوشمند شما به یک بارانی تبدیل می شود! این برایتان هیجان انگیز نیست؟ جالب است اگر با تغییر حالتتان، ژاکت پشمی تان نیز تغییر کند و با شرایط سازگار شود.

دکتر سیمور (Seymour) متخصص در زمینه فن آوری خاطر نشان کرده که بنظر می رسد اصطلاح تکنولوژی پوشیدنی در خیلی از موفقیت های تجاری در زمینه لباس های ورزشی سهیم بوده است. این در حالی است که جنس هایی چون گُرتکس (Gore-Tex) سنسورهای مانیتورینگ را شامل می شوند و عملکرد ورزشکار را به نمایش می گذارند. البته این تکنولوژی ها هنوز در زندگی روزمره ما نقش اساسی ندارد و به تولید انبوه نرسیده.

یک نمونه جالب برند کیوت سرکت (Cute Circuit) است. این برند یک رابطه ی متقابل بین طراحی و تکنولوژی پوشیدنی برقرار کرده است. تخصص آن توسعه پوشاک در زمینه فناوری در منسوجات هوشمند است. لباس های این برند با وجود لامپ های LED طراحی شده و توسط یک مدار الکتریکی کوچک کنترل می شود. برخی از پاپ استار ها این لباس ها را در اجراهای خود آزمایش کرده اند و ظاهرا به موفقیت دست یافته اند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »