پژوهشگران دائما در حال تلاش برای توسعه فناوری‌های نوین هستند و اغلب فناوری‌هایی که آنها توسعه می‌دهند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی افراد را ارتقا می‌دهد.در سال ۲۰۱۸ ما شاهد نوآوری‌های پوشیدنی بسیاری بودیم و هستیم و در این خبر قصد داریم ۴ فناوری پوشیدنی برتر سال ۲۰۱۸ که کیفیت زندگی افراد را ارتقا داده است را معرفی کنیم.

“کاردیابند”(KardiaBand)

به گفته “سازمان بهداشت جهانی“، حدود ۱۷.۹ میلیون نفر از بیماری قلب و عروق در سال ۲۰۱۶ جان خود را از دست دادند. درک افراد از سلامت قلب خود می‌تواند میزان آمار مرگ و میر بر اثر بیماری قلب و عروق در جهان را کاهش دهد.  “KardiaMobile” و “KardiaBand” برای مقابله با این مسئله توسعه داده شده‌اند.ضربان قلب نامنظم می‌تواند در هر لحظه اتفاق بیفتد، که به عنوان “فیبریلاسیون دهلیزی“(atrial fibrillation) شناخته شده است، که این اختلال در ریتم قلب در برخی موارد منجر به سکته مغزی می‌شود.

تا چندی پیش تنها راه برای ردیابی و تحلیل ضربان قلب نامنظم، رفتن به اورژانس بیمارستان و انجام نوارقلب(ECG) است اما اکنون با دو فناوری پوشیدنی این مشکل حل شده است. فناوری‌های پوشیدنی KardiaMobile و KardiaBand  یک نوار قلب متحرک هستند که می‌توانند هرگونه ناراحتی در قفسه سینه افراد را تنها در ۳۰ ثانیه مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

“آیرا”(Aira)

براساس آمار اخیر سازمان بهداشت جهانی، تعداد افراد مبتلا به اختلال بینایی در جهان ۲۸۵ میلیون نفر برآورد می‌شود که در آن میان، ۳۹ میلیون فرد نابینا و ۲۴۶ میلیون نفر دارای دید کم هستند. ۶۲ درصد افراد دارای دید کم و ۸۲ درصد نابینا و سن آنها ۵۰ سال و بالاتر است. عینک‌های “آیرا” می‌تواند کمک کند زندگی افراد نابینا ساده‌تر شود. عینک‌های پوشیدنی “آیرا” با صدایی که در سر کاربران اعمال می‌کنند، کاربران را راهنمایی می‌کنند تا در حین راه رفتن به موانع برخورد نکنند. درون عینک‌های آیرا دوربین تعبیه شده است و کاربر را همانند یک همراه هدایت می‌کند. قیمت این عینک‌ها بسته به نیاز کاربران متفاوت است و قیمت این محصول از ۸۹ دلار تا ۳۲۹ دلار است.

حسگر پوستی”My Skin Track UV Sensor”

پژوهشگران “دانشگاه نورت وسترن”(Northwestern University) ایالات متحده آمریکا با همکاری شرکت مراقبت‌های شخصی فرانسوی “اورئال “(L’Oréal)  موفق به توسعه یک حسگر پوستی شده‌اند که می‌تواند به افراد هشدار دهد که چه میزان در معرض موج فرابنفش قرار دارند.

حسگر مذکور “My Skin Track UV  Sensor” نام دارد و به اندازه یک اسمارتیز است و می‌تواند به افراد هشدار دهد که در معرض چه میزان آلودگی، رطوبت، آلرژی، نور خورشید و اشعه فرابنفش که به پوست آنها صدمه می‌زند، قرار دارند. این دستگاه کوچکترین حسگر پوستی در جهان است و می‌تواند به ناخن کاربر متصل شود، همچنین کاربران می‌توانند آن را به گردنبند خود نیز متصل کنند.

قیمت این حسگر پوستی ۵۹.۹۵ دلار است و تقریبا غیرقابل خراب شدن است و به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا بیشتر از پوست خود مراقبت به عمل آورند. این دستگاه کوچک می‌تواند میزان اشعه آفتاب و فرابنفشی را با هر طول موجی که هستند، اندازه گیری کند. این حسگر پوشیدنی بدون باتری کار می‌کند و توسط انرژی خورشیدی عمل می‌کند. یکی از مزیت‌های این حسگر این است که به سختی شکسته می‌شود و ضد آب نیز است. این حسگر قابل اتصال به گوشی‌های هوشمند است. حسگر پوشیدنی، انرژی نور را به برق تبدیل می‌کند و این نیرو را به یک ولتاژ خوانده‌ شده که به تلفن فرستاده می‌شود، منتقل می‌کند

“اولِت”(Owlet)

اگر افرادی مایل به نظارت و مراقبت از نوزاد خود  در همه لحظات حتی لحظاتی که کنار آنها نیستند، هستند، می‌توانند از “اولت” استفاده کنند. دستگاه اولت افراد را قادر می‌سازد تا سلامت فرزند خود را از طریق یک جوراب هوشمند چک کنند.

این فناوری پوشیدنی مجهز به اکسی‌متر است و توسط آن سطح اکسیژن و ضربان قلب نوزاد را اندازه گیری می‌کند و به طور مداوم  این داده‌ها را از طریق بلوتوث و یک برنامه گوشی هوشمند برای پدر و مادر ارسال می‌کند. پالس اکسی‌متر(Pulse Oximeter) یا اکسیژن‌سنج خون وسیله‌ای است که با کمک آن می‌توان میزان درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگ انسان را اندازه‌گیری کرد.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »