رایانه های پوشیدنی در آینده ای نزدیک ساخته می شوند

باید به شما مژده دهیم که همه این رویا ها به زودی محقق می شوند چرا که جدیدا محققان در حال کار روی تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی هستند که مدار های الکترونیکی را با دقت به بافت لباس ها پیوند زده است. این مورد را می توان گامی بزرگ جهت ساخت لباس هایی دانست که قادرند اطلاعات را جمع آوری، ذخیره و یا تبادل کنند.

جان ولاکیس، رهبر گروه تحقیقاتی از دانشگاه ایالتی اوهایو می گوید:

صنعت نساجی شاهد انقلاب عظیمی است. ما معتقدیم که صنعت نساجی دارای پتانسیلی است که به صنعت فناوری اجازه می دهد از لباس ها برای فراهم سازی ارتباطات و سنجش و حتی یک روز برای کاربرد های پزشکی مانند تصویر برداری و نظارت بر سلامتی استفاده کنیم.

موفقیتی که محققان دانشگاه اوهایو به آن دست پیدا کرده اند توانایی یکپارچه سازی قطعات الکترونیکی مانند حسگر ها و حافظه های کامپیوتری را با لباس ها با دقتی معادل ۰٫۱ میلی متر را به ما می دهد.

با توسعه این فناوری در آینده، می توان آن را در تجهیزات ورزشی که عملکرد ورزشکاران را کنترل می کند استفاده کرد که به پزشکان اطلاعات کاملی را از میزان سلامتی آن ها می دهد.

تیم ولاکیس همچنین با استفاده از یک چرخ خیاطی روی میزی معمولی یک بافت پارچه ای کاربردی ساخته که e-textiles نام گذاری گردیده است.مانند دیگر چرخ خیاطی های جدید، این ماشین نیز به صورت خودکار و بر اساس الگوی بارگزاری شده توسط رایانه نخ ها را به پارچه گل دوزی می کند.محققان به جای استفاده از نخ، آن ها را با سیم های با کیفیت فلزی از جنس نقره جایگزین کردند و پس از اتمام دوخت و دوز، نتیجه بسیار شبیه به دوزندگی با نخ بود.

ولاکیس در مقاله منتشر شده خود در مجله  IEEE Antennas and Wireless Propagation Letters اضافه می کند:

برای اولین بار ما موفق شده ایم که مدار های فلزی را به درستی چاپ کنیم و بنابر این اکنون هدف ما بهره بردن از مزایای این دقت بالا برای ترکیب کردن گیرنده ها و دیگر قطعات الکترونیکی است.

شکل و شمایل گلدوزی های انجام شده فرکانس و عملکرد آنتن یا مدار را تعیین می کند.

اسیمنا کیورتی، یکی از همکاران نویسنده این تحقیق می گوید:

شکل و شمایل نشان دهنده عملکرد است. و شما هرگز نخواهید دانست که برای هر کاربرد باید از چه شکلی استفاده کنید. بنابر این ما می خواهیم فناوری داشته باشیم که بتواند هر شکلی را برای هر کاربردی ایجاد کند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »