ترکیبی متفاوت از زیبایی و تکنولوژی در پوشاک

تکنولوژی و فناوری در تمام زمینه‌ها وارد شده و به طور چشم گیری در حال پیشرفت است. این تغییر و تحوالات علمی روی صنعت نساجی و لباس نیز اثر گذاشته است و لباس‌هایی با قابلیت‌های منحصر به فرد به بازار عرضه کرده است. لباس‌هایی هوشمند با ویژگی مانند کنترل دمای بدن،‌ تغییر رنگ خودکار و … که هر روزه با ایده‌هایی جدید در حال تولید هستند. در طراحی این پوشاک؛ برش‌های لیزری، پرینترهای سه بعدی،‌ اشیا قابل اتصال به اینترنت و … استفاده می کنند. این موضوع علاوه بر این که تاثیر زیادی در صنعت پوشاک و مد داشته از طرفی فرصت‌های تجاری خوبی نیز ایجاد کرده است. این لباس‌های جدید در سراسر دنیا طراحان مد و متخصصین فناوری را گرد هم آورده تا پوشاکی خلاقانه و کاربردی ایجاد کنند که از دست آورد آن‌ها در زمینه‌های حفاظتی،‌ امنیتی و … نیز می توان استفاده کرد. تصور کنید دچار حمله قلبی شده اید و کسی کنار شما نیست پس تنها نجات دهنده شما لباس‌هایتان هستند که باید با پزشکتان تماس بگیرند، این موضوع چیز دور از ذهنی نیست و ایده‌هایی این چنین در حال پیاده سازی است.

نقش لباس هوشمند در سلامتی افراد

یکی از کارکرد‌های مهم این مدل لباس ، حفظ سلامتی افراد و کمک کردن به بیماران است. یکی از این محصولات تولید لباس برای افرادیست که به زوال عقل دچار شده اند:

این لباس‌ها مراقبت از این افراد را راحت‌تر می کنند چون با قرار دادن سنسورهایی در قسمت‌های پایینی، حرکت بیمار را کنترل و در قسمت‌های بالایی علائم حیاتی آن چک می شود. سنسورهای این لباس بدون نیاز به هیچ واسطی تماس خود را با پوست حفظ می کنند و تمام اطلاعاتی که بخواهند از بدن دریافت می کنند.همین طور تمام تجهیزات و اتصالات به اینترنت در این لباس ،  در دیسکی در قسمت قفسه سینه لباس تعبیه شده است.طول مدت کارکرد باتری آن ۸ ساعت است و بعد از آن نیاز به شارژ مجدد یا تعویض دارد. البته متخصصان شرکت ژاپنی زانوما در این زمینه فعالیت‌های خود را ادامه می دهند تا زمان کارکرد آن را افزایش دهند.این محصولات در برابر شست و شو مقاوم هستند و آسیب نمی بینند.از انواع دیگر این محصولات می توان به جلیقه‌هایی هوشمند برای کنترل حفظ سلامتی قلب اشاره کرد:این جلیقه‌ها توسط متخصصان ایتالیایی طراحی شده که در ساخت آن‌ها از پارچه ای رسانا استفاده شده است.این جلیقه ضربان قلب و تنفس افراد را اندازه گیری می کند و اطلاعات را به مرکز داده پزشکی ارسال می کند تا در صورت خطر، تیم پزشکی به صورت خودکار از موضوع اطلاع یابد.این لباس هوشمند وزن زیادی ندارد و راحت است و از طرفی قابلیت شست و شو نیز دارد که همین دلیل باعث شده تا استفاده از آن آزار دهنده نباشد.

با لباس هوشمند خوشحال‌تر خواهید بود

یکی دیگر از کاربرد‌های لباس‌های هوشمند، تشخیص وضع روحی افراد و بهبود آن است. در این طراحی، حس گر‌های بسیار کوچکی در داخل لباس قرار داده شده که اطلاعاتی مانند دمای بدن، ضربان قلب و … را دریافت می کند و آن‌ها را به پایگاه اطلاعاتی می فرستند. اگر در اطلاعات نشان دهنده، حال روحی خوب نباشد از طریق بلندگوهای مخفی که در لباس وجود دارد موزیکی پخش خواهد شد و همین طور به لباس یک مانیتور وصل است که جملات امیدوارکننده را به طور اتوماتیک نمایش می دهد.قابلیت دیگری که در بعضی از این لباس‌ها در نظر گرفته شده طراحی شماتیک آلات موسیقی همراه با قابلیت پخش است. تصور کنید تصویر یک گیتار روی تیشرت شما حک شده و شما مانند یک گیتار واقعی می توانید از آن استفاده کنید و آهنگ مورد علاقه تان را بنوازید.به کارگیری فناوری در لباس‌ها انتها ندارد و شما می توانید لباسی داشته باشید که تلفن تان را پاسخ دهد یا مانند یک مربی بدن سازی شما را در کاهش وزن همراهی کند یا تصور کنید در حال پیاده روی هستید که لباستان به شما هشدار می دهد هوا آلوده شده و بهتر است به خانه برگردید. البته این فناوری‌ها تنها در زمینه لباس ختم نمی شوند بلکه کفش‌هایی هوشمند با قابلیت شارژ موبایل،‌ بسته شدن اتوماتیک بند‌ها و … در بازار موجود است. این‌ها تنها نمونه‌های خیلی کوچکی از این فن آوری‌ها بودند که شاید هنوز به تولید انبوه نرسیده باشند اما احتمالا در آینده ای نه چندان دور استفاده از این لباس‌های هوشمند مانند تلفن‌های همراه به یکی از ضرورت‌های زندگی تبدیل شود

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »