ساخت سلول های خورشیدی بسیار کوچک برای ساعت های هوشمند

محققان به‌تازگی موفق به ساخت سلول خورشیدی انعطاف‌پذیری شده‌اند که می‌تواند برای فناوری‌های پوشیدنی آینده بسیار ایدآل باشد. این سلول‌ها 10 برابر نازک‌تر از موی انسان هستند و به حتی سبک هستند که به‌راحتی روی یک گلبرگ جا می‌گیرند.

مهم‌تر آنکه خروجی 9.9 وات بر گرم این سلول‌های خروجی بسیار کارآمد است و ممکن است قدرت تأمین شده توسط آن برای یک ساعت هوشمند کامل کافی باشد. این فناوری ممکن است بتواند دستگاه‌ها را برای مدت‌زمان زیادی روشن نگه دارد. آزمایش‌ها نشان از آن دارند که توان این سلول‌ها بعد از گذشت 4700 ساعت تنها 4.8 درصد کاهش پیدا می‌کنند و در بهترین شرایط تا 20 هزار ساعت دوام بیاورند. همچنین طول عمر مفید این باتری‌ها 11.5 سال است.ترفند ساخت این سلول خورشیدی تولید مواد جاذب نور و قدرتمندی بود که بتوانند 13 درصد از قدرت بالاترین بازده تبدیل انرژی در هر سلول ارگانیک را به دست آورند.این رقم پایین‌تر از بسیاری از سلول‌های خورشیدی فعلی است اما می‌تواند برای روشن نگه‌داشتن یک ساعت هوشمند کاملاً کافی باشد. همچنین ساخت این سلول‌های خورشیدی باوجود فناوری چاپ مداوم بسیار سریع و راحت است.

تیم تحقیقاتی این پروژه قصد دارد که این فناوری جدید را تجاری کند، اما کاربردی کردن خلاقیت‌هایی از این‌ دست، نیازمند گذشت زمان زیادی است. با این‌ وجود، مزایای این سیستم واضح است و می‌تواند به ساخت پوشیدنی‌های بیشتری منجر شود که باتری‌های کوچک‌تری نیاز دارند و در نتیجه، ظریف‌تر ساخته خواهند شد.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »