ترند ترندسازی

ترند واژه نام‌آشنای دنیای مد که بسیار از آن شنیده‌اید، برای شکل‌گیری به فرآیند پیچیده‌ای نیازمندست که چرخ دنده‌های صنعت فشن را به حرکت درمی‌آورد. بسیاری تصور می‌کنند، خانه‌ های سنتی مُد، همچنان بر شکل ‌گیری و پیدایش ترندهای دنیای مُد تاثیر می ‌گذارند؛ اما آن‌ ها یگانه خاستگاه ترندهای مُد به شمار نمی ‌روند. ترندهای مُد از چندین طریق به وجود می ‌آیند و در سراسر جهان، گسترش و رواج پیدا می ‌کنند. از انواع راه‌ های متعدد می ‌توان به سلبریتی‌ ها و فشن بلاگرها اشاره کرد. در این مطلب، به طور مفصل به شرح چگونگی پیدایش ترند در دنیای مد خواهیم پرداخت. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!
ترند چیست؟ در دنیای مُد، همواره در مورد ترند صحبت می ‌شود؛ در واقع، مُد حول محور ترند می ‌گردد. مجله‌ ها و وب سایت‌ ها همواره در مورد ترندهایی می ‌نویسند که اگر بخواهید به روز به نظر برسید، باید از آن‌ ها پیروی کنید. مثلاً به شما می ‌گویند که در این فصل، رنگ صورتی و آستین بلند مُد است و در فصل بعد، رنگ و مدل دیگری را به شما معرفی می ‌کنند؛ اما چه چیزی باعث پیدایش این ترند می ‌شود؟ اولین چیزی که باید در مورد ترند بدانید این است که ترند یا ایدۀ تغییر مکرر ظاهر، قدمتی دیرینه دارد و مختص به دنیای مدرن نیست. این ایده، برای اولین بار در قرن چهاردهم مطرح شد؛ وقتی قشر مرفه جامعه برای نمایش ثروث، موفقیت و جایگاه اجتماعی ‌شان، همواره از ترندهای در حال تغییر دنیای مُد استفاده می ‌کردند؛ برای مثال، اگر در قرن چهاردهم زندگی می ‌کردید و می ‌توانستید به طور هفتگی یا حتی ماهیانه، لباس‌ های جدید بخرید، یعنی اینکه خیلی ثروتمند بودید. در آن زمان، ملکه و پادشاه، سرمشق و الگوی مردم بودند. امروز نیز فرق چندانی نکرده است؛ همواره ترندها تغییر می پذیرند و مردم برای نمایش خصوصیات مختلف‌ خود از آن پیروی می ‌کنند؛ اما امروز، پادشاه و ملکه منبع الهام نیستند، بلکه منابع الهام متعددی وجود دارد.
مد چگونه بر جهان حکمفرمایی می ‌کند؟ در قرن بیست و یکم، ترندهای صنعت مُد، بیش از هر زمان دیگری بر جهان احاطه پیدا کرده ‌اند. ترندهای دنیای مُد، فقط طرز لباس پوشیدن مردم را کنترل نمی ‌کنند، بلکه دکوراسیون منزل، طرز آرایش کردن و حتی تفکر و نگرش آن‌ ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. امروز، مُد جرات و جسارت بیشتری پیدا کرده است و نسل جوان، هر آنچه را می ‌خواهند، جسورانه می ‌پوشند؛ بدون اینکه نگران قضاوت دیگران باشند! درواقع مُد ، ماهیت شخصیت و اعتقادات مردم است و طراحان مُد نیز از قدرت شگفت انگیز خودشان آگاه هستند و می ‌دانند که چگونه می ‌توانند بر لباس پوشیدن و نگرش مردم تاثیر عمیقی بگذارند.
ترندهای مُد، سبب یکپارچگی مردان و زنان سراسر جهان شده ‌اند و در عین حال، اجازه می ‌دهند مردم استایلشان را بر اساس روحیات و سلایق خودشان انتخاب کنند. وقتی به یک تصویر نگاه می ‌کنیم، می ‌توانیم از طریق لباس‌ های اشخاص حدس بزنیم که عکس، متعلق به کدام عصر یا دورۀ زمانی است؛ این بهترین مثال برای نشان دادن قدرت شگفت انگیز مُد و ترند است. در عصر مُدرن نیز مُد و ترندهای آن همچنان اهمیت دارند و حتی بر اهمیت‌شان افزوده شده است! اهمیت مُد به قدری است که مجله ها و برنامه‌ های تلویزیونی متعددی به آن اختصاص داده شده است و مردم همواره در مورد آن صحبت می ‌کنند.
مردم برای اینکه از تغییر و تحولات دنیای مُد باخبر باشند، همواره مجله های حوزۀ مُد را پیگیری می ‌کنند، با دقت به ویترین مغازه‌ ها نظر می ‌افکنند و به وبلاگ‌ های فشن بلاگرها سر می ‌زنند. برخی مردم نیز برای باخبر ماندن از دنیای مُد، با طراحان مطرح ارتباط برقرار می ‌کنند و از طریق آن‌ ها، از آخرین تغییر و تحولات و ترندهای مُد باخبر می ‌شوند. بسیاری از مردم خیلی دوست دارند کاملاً مطابق با مُد پیش بروند و پیش از همه، از ترندهای جدید با خبر شوند. طراحان از اهمیت مُد و ترندهای آن نزد مردم کاملاً آگاه هستند و همواره در حال بازاریابی کارها و محصولات‌شان هستند. مردم نیز این طراحان را دنبال می ‌کنند تا زودتر از همه از تغییرات دنیای مُد باخبر شوند؛ در نتیجه، طراحان مُد، تا وقتی در این عرصه فعالیت می ‌کنند، جایگاه ویژه ‌ای در جامعه دارند. آن‌ ها با ایده‌ ها و محصولات‌شان، نه تنها بر استایل و طرز لباس پوشیدن مردم اثر می گذارند، بلکه بر گفته‌ ها و تفکراتشان نیز تاثیر مهمی می نهند؛ به همین دلیل است که می ‌گوییم مُد بر جهان حکمفرمایی می ‌کند!
خاستگاه‌ ترند در دنیای مد ترندهای دنیای مد، خاستگاه‌ های متعددی دارند و به شیوه‌ های مختلف در میان مردم سراسر دنیا رواج پیدا می ‌کنند. در ادامه، برخی از مهم ‌ترین خاستگاه‌ های دنیای مُد را برخواهیم شمرد.
1. ترندهای ران ‌وِی (Runway Trends) بسیاری از ترندهای مُد ملهم از طرح‌ هایی هستند که طراحان مُد در ایونت‌ های هفتۀ مُد یا فشن ویک نیویورک، میلان و پاریس به روی صحنه می ‌فرستند. دوستداران مُد، در هر فصل، بی ‌صبرانه منتظر دیدن تماشای خلاقیت‌ ها و طرح‌ های جدید این طراحان هستند. چرا ران وی‌ ها آغازگر ترندها هستند؟ و اما چرا ران وی‌ ها خاستگاه ترندها هستند؟ ترندها از ران ‌وی‌ ها آغاز می ‌شوند، زیرا آنچه در ران وی‌ ها نمایش داده می ‌شود، در واقع جدیدترین و ناب ‌ترین ایده‌ های طراحان مُد به شمار می ‌رود. مردم بی ‌صبرانه در انتظار تماشای ران وی‌ ها هستند، چرا که برخی لباس‌ هایی که در این ران وی‌ ها عرضه می ‌شوند، بسیار رویایی و زیبا هستند و امکان ندارد به ذهن کسی غیر از طراحان حرفه ‌ای مُد برسد! مردم این طرح‌ ها را در ذهنشان ثبت، سپس آن را پیاده می ‌کنند.
2. 2. استریت استایل (Street Style) عبارت «استریت استایل» یا «استایل خیابانی»، به استایل روزمرۀ مردم اشاره دارد؛ درست همان چیزی که وقتی از خانه بیرون می ‌آیند، به تن می ‌کنند. استایل هر کسی روی اشخاصی که از کنارش می گذرند یا با او برخورد می ‌کنند، تاثیر می ‌گذارد؛ در واقع، مردم از استایل و نحوۀ لباس پوشیدن یکدیگر الهام می ‌گیرند؛ به طور کلی، «استریت استایل» عبارتی جدید در دنیای مُد و فشن به شمار می ‌رود؛ اما نشان‌ دهندۀ تاثیر مردم بر پیدایش یک ترند است. چرا استریت استایل بر ترندهای مُد و فشن تاثیر می ‌گذارد؟ و اما چرا و چگونه استریت استایل بر پیدایش ترندهای مد تاثیر می ‌گذارد؟ مردم تحت تاثیر استایل‌ های خیابانی قرار می ‌گیرند، چرا که فکر می ‌کنند به ‌راحتی می ‌توانند مشابه آن‌ لباس‌ ها را تهیه و از آن استایل تقلید کنند؛ همچنین آن‌ ها ترجیح می ‌دهند از استایل اشخاص عادی تقلید کنند.
3. 3. سلبریتی‌ ها هیچ شکی وجود ندارد که سلبریتی‌ ها یکی از مهم ‌ترین عناصر شکل ‌گیری و ترویج ترندها به شمار می ‌روند. سلبریتی‌ ها طرفداران پر و پا قرص خودشان را دارند که همواره، منتظرند لباس‌ ها و استایل جدیدشان را ببینند و از آن‌ ها پیروی کنند. همین اثرگذاری شگفت ‌انگیزشان باعث شده که کمپانی‌ های بزرگ، در هر فصل به سراغشان بیایند و از آن‌ ها بخواهند برندها و تولیدات‌شان را معرفی کنند. چرا سلبریتی‌ ها در پیدایش ترندهای مد و فشن موثر هستند؟ سلبریتی‌ ها طرفداران خیلی زیادی دارند؛ به همین دلیل، حتی بیشتر از معروف ‌ترین ژورنال‌ ها و مجله‌ های مُد دیده می ‌شوند. نگاه‌ ها همیشه خیره به آن‌ ها است و طرفداران‌شان از همه چیز آن‌ ها تقلید می ‌کنند.
4. 4. فشن بلاگرها در طول سال‌ ها، فشن بلاگرها ثابت کرد‌ه ‌اند که سلیقۀ خوبی دارند و می ‌توانند هر ترندی را در دنیای مُد به وجود بیاورند. طراحان به همان دلیلی که به سراغ سلبریتی‌ ها می ‌روند، به سراغ فشن بلاگرها نیز می ‌روند. طراحان از فشن بلاگرها می ‌خواهند به ترویج محصولات آن‌ ها کمک کنند. طراحان از اثرگذاری فشن بلاگرها به خوبی آگاه هستند. فشن بلاگرها محصولات این طراحان را می ‌پوشند، با آن‌ ها عکس می ‌گیرند و به همراه نوشته‌ های خودشان، در وبلاگ‌شان یا صفحه‌ های اجتماعی‌ شان به اشتراک می ‌گذارند. فشن بلاگرها چه تاثیری بر پیدایش ترندهای مُد دارند؟ فشن بلاگرها نقش بسیار پررنگی بر پیدایش ترندهای مُد دارند. مردم سلبریتی‌ ها را تماشا می ‌کنند، چون آن‌ ها را دوست دارند؛ اما وقتی به سراغ یک فشن بلاگر می ‌روند و پست‌ هایش را نگاه می ‌کنند، بی شک، هدفشان تماشای آن چیزی است که فشن بلاگرها عرضه می ‌کنند؛ به عبارت دیگر، فشن بلاگرها منبع مستقیم الهام هستند. فشن بلاگرها دیدگاه جدیدی را در مورد صنعت مُد عرضه می ‌کنند و مخاطبانشان نیز برای آن دیدگاه ارزش و احترام قائل هستند و آن را تحسین می کنند.
5. 5. پایتخت‌ های مد از آنجایی که در سراسر جهان، مُد و ترندهای متفاوت و متنوعی وجود دارد، مردم معمولاً به دنبال آن هستند که بدانند در پایتخت‌ های مُد در سراسر جهان، چه اتفاقی در حال وقوع است. نیویورک، پاریس، میلان و لندن، پایتخت‌ های مُد به شمار می ‌روند. مردم همیشه دوست دارند از استایل و لباس‌ های مردم این شهرها مطلع باشند. پایتخت‌ های مد چه تاثیری بر پیدایش ترندهای مد دارند؟ وقتی مردم – از جمله طراحان، طرفداران مُد و فشن بلاگرها – تصمیم می گیرند برای یافتن ترندها، پا را فراتر از جغرافیای خودشان بگذارند، به سرعت به سراغ شهرهایی که گفتیم می ‌روند. عاشقان مُد، با تماشای این شهرها می ‌توانند ایده‌ های جدیدی بگیرند. «دامن کوتاه»، یکی از ترندهایی بود که از همین پایتخت‌ های مُد شروع شد. بسیاری گمان می ‌کنند که خاستگاه دامن کوتاه، ایالات متحده آمریکا بود؛ اما چنین نیست! در واقع، دامن کوتاه برای اولین بار در اواخر دهۀ 1950، در لندن و توسط ماری کوانت، طراح مد، طراحی شد و رفته رفته، به ایالات متحده نیز راه یافت. این ترند همچنان وجود دارد و در همۀ فصول سال نیز بسیار پرطرفدار است. نمونۀ دیگری که از همین پایتخت مُد شروع شد، «کفش دکتر مارتینز» بود. این کمپانی تولید کفش، در دهۀ 1960، در بریتانیا شروع به کار کرد. جوانان لندن این کفش را پوشیدند و رفته رفته، کفش دکتر مارتینز به نماد نسل جوان تبدیل شد. این کفش در سراسر دنیا پرطرفدار شد.
تکامل ترندهای مد همان‌ طور که مشاهده کردید، ترندها خاستگاه‌ های متعددی دارند و این خاستگاه‌ ها بر صنعت مُد سراسر جهان تاثیر می ‌گذارند. این ترندها به شکل ایده‌ ای ساده در ذهن بازیگران اصلی دنیای مُد ظهور، و رفته رفته به سراسر جهان سفر می ‌کنند. ترندهای مُد ناگهان بسیار محبوب و مشهور می ‌شوند، سپس به مرور زمان از بین می ‌روند و دوباره به وجود می ‌آیند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »