یک قدم تا ورود ابَرانسان‌ها به زندگی روزمره

زندگی روزمره ما از گذشته تاکنون، فصل مشترک حوزه‌­های مختلف اجتماعی بوده ­است، به عبارتی دقیق­‌تر؛ هر عملی که از ما سر می­زند، شکل‌دهنده ما و انتخاب‌­های بعدی­مان در فرآیند زندگی است و آن عمل برآیند حوزه­‌های مختلف است. بنابراین، بیراه نیست که بگوییم ما انسان­‌ها همیشه یک زندگی چندساحتی (هیبریدی) داشته‌ایم.با این ­حال اگر در گذشته ما محصول یک عرف، یک دین، یک طبیعت جغرافیایی خاص، یک حکومت و یا دانش محدود بودیم، امروز علاوه بر تجربه سنت‌­ها، دین­‌ها، طبیعت‌­ها و سیاست­‌ها، محصول بی­نهایت شاخه علمی هستیم. به طور قطع از صد سال گذشته تاکنون سبک زندگی ما تحولات زیادی کرده است و تقریباً همه ما از آن­ها آگاه هستیم.

اما آیا تا به حال به این فکر کردیم که؛ خود ما انسان­‌ها چقدر تغییر کردیم؟! به عبارتی آیا ما همان ترکیب روح و جسم قدیمی، مثل زمان دور ابن­ سینا یا نزدیک­تر دکتر مصدق هستیم؟

بدون شک با تحول محیط پیرامون­‌مان، ترکیب جسمی و روحی ما انسان­‌ها هم تغییراتی کرده است، همین موضوع یکی از برجسته­‌ترین بحث­‌های علمی و اجتماعی کنونی است. اما چه تغییری؟ آن بردار برآیند را به یاد بیاورید: در هر عصری بردارهایی قدرتمندتر و تأثیرگذارتر هستند که بر طبیعت انسان­‌های دوره خود اثر گذاشته‌­اند.

قطعاً همین الان فهرستی در ذهن همه ما ریسه بست: انسان طبیعت­ محور اولیه، انسان دینی، انسان­ جنگاور و یا انسان صنعتی. در عصر حاضر، بی­شک قدرتمندترین حوزه «علم و فناوری» است و دیگر مانند گذشته مسیر تحقق فناوری از آزمایشگاه تا خانه ما سال­‌ها به طول نمی‌­انجامد، فناوری ارتباطات و علم اقتصاد و بازاریابی، این زمان را بسیار کوتاه کرده و باعث شده با سرعت قابل ملاحظه­‌ای از مسیر زندگی روزمره ما و با کمک ما بسط و گسترش یابد.

این موضوع به شکل­‌های مختلف در آثار نویسندگان و دانشمندان مطرح شده است و هر کدام از وجهی موجودیت انسان مدرن هیبریدی را به توصیف آورده‌­اند. از میان ایده­‌های موجود در باب زندگی هیبریدی، ایده پساانسان(post-human)، با عنوان اختصاصی­‌تر سایبورگ (cyborg) یکی از ایده­‌های ملموس و جالب در توصیف انسان هیبریدی است.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »