تفسیر نوار قلب با هوش مصنوعی

آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که هوش مصنوعی ایجاد شده این توانایی را دارد که نمودار ECG یا همان نوارقلب را تحلیل و تفسیر کند و نتایج آن را در اختیار پزشک بگذارد.

یکی از کاربردهای مهم هوش مصنوعی ( AI ) در تفسیر نتایج بدست آمده از نمودارهای نوارقلب (ECG ) است و به کارکنان مراقبت های بهداشتی کمک می‌کند تا بیماری‌ هایی که بر قلب تاثیر می گذارد را تشخیص دهند. محققان دانشگاه اوپسالا به همراه متخصصین قلب در برزیل، موفق به ایجاد هوش مصنوعی ای شده اند که به طور خودکار توانایی تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی و پنج مشکل دیگر که از طریق نمودار نوارقلب قابل تشخیص و بررسی است را دارد.اگر خیلی مختصر بخواهیم درباره نمودار الکتروکاردیوگرام  یا ECG حرف بزنیم، باید گفت که یک روش ساده است که برای معاینه و بررسی ریتم قلبی و فعالیت‌های الکتریکی قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه این دستگاه در بخش مراقب‌های پزشکی یک دستگاه کاملا شناخته شده و کاربردی است که پزشکان از آن استفاده می‌ کنند و تقریبا در هر فردی که شک به بیماری‌های قلبی وجود داشته باشد، گرفتن ECG (نمودارقلبی) انجام می‌شود.

آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که هوش مصنوعی ایجاد شده این توانایی را دارد که نمودار ECG یا همان نوارقلب را تحلیل و تفسیر کند و نتایج آن را در اختیار پزشک بگذارد. نحوه کار آن به این صورت است که به کمک بیش از 2 میلیون داده‌ی نوار قلب قبلی (نمونه‌های قبلی از نوار قلب که متعلق به بیماران مختلف است)، بخش‌های مختلف نمودار توسط یک فرد متخصص که غالبا یک پزشک مسلط به نوار قلب است، مشخص می‌شود. برای مثال، در تمامی این نمونه‌ها (داده های نوارقلبی)، متغیر‌هایی از جمله موج‌های الکتروکاردیوگرام یا ECG (موج P، موج QRS، موج T و سایر موج‌ها) فواصل و سگمان‌ها توسط این افراد متخصص مشخص و در الگوریتم وارد می‌شود. پس از آن، به کمک یادگیری ماشین (Machine Learning) که اسم آن را احتمالا این روز‌ها بسیار شنیده‌اید، الگوریتم به تدریج و با بیشتر کردن نمونه‌ها، یاد می‌گیرد که خود به تنهایی بتواند این موج‌ها را تشخیص و بر اساس مجموع نتایج آن، تشخیص واحدی را به پزشک یا بیمار ارائه دهد.

در حال حاضر این روش برای استفاده در کلینیک ها و بیمارستان ها آماده نیست و هنوز تا ایده آل شدن کمی فاصله دارد اما به گفته محققان برای کشورهایی که دارای درآمد پایین یا متوسط هستند و در مقابل نیز دارای جمعیت زیادی هستند که امکان فراهم آوردن پزشک متخصص با توانایی تفسیر نمودارهای نوار قلب(ECG) در دسترس نیست، می تواند گزینه مناسبی باشد.این اتفاق تا به حال رخ داده است و از این سیستم در چند منطقه استفاده شده که نتایج به واقع خوبی را در پی داشته است و توانسته کمک زیادی به بیماران انجام دهد. اطمینان داریم که درآینده ای که خیلی هم دور نیست همکاری عمیق و خوبی بین محققان هوش مصنوعی و متخصصان پزشکی صورت خواهد گرفت که منجر به ایجاد دانش جدیدی شود که کیفیت بهبود و درمان مردم را افزایش دهد و در نهایت به بالاتر بردن کیفیت سطح زندگی مردم بی‌انجامد.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »