سلامت هوشمند در اینترنت اشیا

اصطلاح “فن آوری هوشمند سلامت” ترکیبی از اصطلاح “صنعت هوشمند” با بهداشت و درمان است . فن آوری هوشمند برای اهداف بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فن آوری هوشمند سلامت قادر به ضبط اطلاعات بهداشتی از سنسورها، ذخیره سازی  اطلاعات و آنها را به طور خودکار محاسبه می کند و توصیه های شخصی یا اعمال خودکار که از اطلاعات جمع آوری شده بدست آورده است را انجام خواهد داد. به این ترتیب، فن آوری های هوشمند سلامت حداقل تا حدی فیزیکی هستند و وسیله ای برای ارتباط برقرار کردن و برقراری ارتباط با داده ها از طریق  آنها به عنوان مثال می تواند شامل: مجازی یا واقعیت افزوده و همچنین اشکال دیگر نمایش داده است.

فن آوری هوشمند همچون چتری برای پوشش انواع فناوری است:

 1. سنسورهای فیزیکی برای ثبت داده ها از محیط اطراف خود
 2. ظرفیت محاسباتی برای ذخیره و تجزیه و تحلیل داده ها
 3. وسیله ای برای ارائه توصیه های عملی یا مناسب به کاربر و یا اقدامات خودکار بر اساس داده های ورودی.

فن آوری هوشمند سلامت چیست؟

تکنولوژی هوشمند سلامت به علت تغییرات شدید در طول زمان کوتاه و همچنین ارائه فرصت جهت ادغام داده های سلامت از افراد از طریق فن آوری های پوشیدنی و قابل حمل و داده های سلامت فکر در بيمارستان ها هستند. این جنبه دوم هوشمندی عملیات و تعمیر و نگهداری افزایش می دهد. Hal Wolf می گوید که نه تنها تجهیزات قابل حمل, بلکه سنسور ها و رباتیک برای نظارت از راه دور تا سال ۲۰۲۵ فعال خواهند شد.

با توجه به  Niall McDonagh فناوری سلامت هوشمند انواع پوششی دارد. در بيمارستان ها به عنوان مثال می تواند:

 1. سنسور تشخیص پزشکی
 2.  قرص هوشمند
 3. جراحی های هوشمند
 4. هولوگرافی دستگاه/شبیه سازی
 5. فراتر از حوزه بیمارستان آنها به عنوان مثال می توان:
 6. پوشیدنی‌ها
 7.  دستگاه های ثبت نام اولیه
 8. فن آوری های از راه دور (McDonagh 2017)

تجزیه و تحلیل داده ها کمک می کند تا سیستم راهنمایی سفارشی مبتنی بر تجزیه و تحلیل پیشرفته ارائه دهد، تجزیه و تحلیل به خوبی به جمع آوری عنوان داده ها می پردازد. در توسعه فناوری سلامت شاهد پیشرفت های فراگیر فناوری در بهداشت و درمان هستیم که شهروندان، بيماران و پرسنل بهداشت و درمان و همچنین عملیات سیستم مراقبت های بهداشتی به طور کلی تقویت پیدا می کند. فن آوری سلامت هوشمند قادر به اخذ و پردازش انواع داده های مربوط به بهداشت شخصی و رفاه می باشد.روند ثبت، به ویژه اطلاعات شخصی سلامت، به مدت چندین سال با مفهوم خود سنجیده شده است. همانطور که افزایش قابلیت های آن و هزینه های پایین تر طیف گسترده ای از فناوری های بهداشت و درمان موجود در هزینه پایین تر تا به حال ساخته شده است جهشی ناگهانی در سال های اخیر دیده می شود. وضعیت فعلی فناوری سلامت هوشمند پیشرفته است اما هنوز در مراحل ابتدایی است.

چرا تکنولوژی های بهداشتی معروف مربوط به آن هستند؟

فن آوری های هوشمندی سلامت تحت تأثیر معیارهای دموکراتیزه شدن، شهرنشینی، تغییر در میزان مراقبت های بهداشتی و فردگرا قرار دارند. در حالی که روند شتاب و پیشرفت های تکنولوژیکی، راه حل های فناوری سلامت هوشمند را همراه با تحلیل داده  انجام می دهد.در ارتباط با پلت فرم های ایجاد شده توسط تغییرات جمعیت شناختی ، پیشرفت های فناوری در حال حاضر می تواند در مراقبت از سلامت و رفاه به مدت چند دهه به افراد نیازمند ارائه کمک کرده است. پیش بینی می شود که شیوه های جمعیت شناختی برای توسعه فناوری های  هوشمند در سلامت باشد. انواع راه حل های بهداشت هوشمند به نیازمندی های ارائه شده بستگی دارد. ارتباط واقعی از فناوری های هوشمند سلامت نیز بستگی به توانایی های آینده این فناوری دارد.  Kevin Dean مثال می دهد:

“اگر هر زمان که شما سیگار می کشید، ناخن هایتان را که به رنگ سیاه در آمده و نقطه های سیاه بر سطح آن ظاهر شود که نشان می دهد چقدر آسیب به ریه, قلب و سیستم گردش خون و DNA شما وارد شده است و رفتار ما را تغییر دهید. به دنبال فن آوری هایی است که می توانند یک حلقه بازخورد ارائه دهند و درک ما را از تاثیرات شیوه زندگی و رفتارهای ما و دیگر جنبه های بلند مدت در ۱۰ سال آینده جالب باشد “(Dean، ۲۰۱۸).

چگونه از تکنولوژی های سلامت استفاده می شود؟

استفاده از سنسورها در نظارت بر خود مدتهاست که پایه ای از مفهوم خود محوری دارد. ترکیبی از ثبت سلامت شخصی و امکاناتی که در تجزیه و تحلیل داده ها وجود دارد، فناوری های سلامت هوشمند را برای ارائه خروجی جذاب و شخصی فراهم می کند. در آینده یادگیری ماشینی ممکن است راه حل های سلامت هوشمند فعال شده تا کاربران را با پیش بینی های توصیه شده بر اساس شیوه زندگی خود که از طریق منابع مختلفی داده ها را ثبت کند.فناوری سلامت هوشمند در هر دو زمان واقعی و تاریخچه اطلاعات سلامت را برای شهروندان و پرسنل بهداشت در دسترس قرار می دهد. با این حال، قابلیت اطمینان داده های جمع آوری شده اغلب مورد بحث است. فن آوری سلامت هوشمند هنوز در مراحل ابتدایی خود است و قابلیت اطمینان داده ها هنوز به اندازه کافی بالا برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و یا کاربران نهایی با تکیه بر دقت و صحت داده ها می باشد.در آینده نزدیک راه حل ها پیشرفته بیشتر توسعه خواهند شد ، بظور مثال انتقال داده ها در موبایل های امروزی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند، همانطور که میداینم انتقال داده ها به ۵G رسیده است که موجب شده داده ها با سرعتی ۱Gbps انتقال داده شوند.

چالش های فناوری سلامت هوشمند

از سوی دیگر، چالش های فناوری سلامت هوشمند مربوط به قابلیت های فنی این فن آوری ها است، به عنوان مثال آیا می توان اطمینان دقت کافی و امنیت داده را تامین کرد. این امر لازم است تا اطمینان حاصل شود که فناوری سلامت هوشمند میتواند در مراقبتهای سلامتی به کار گرفته شود. از سوی دیگر، استفاده از اینترنت اشیا در مراقبت های بهداشتی بر کارکنان مراقبت های بهداشتی و نحوه کار آنها تأثیر می گذارد.معرفی فن آوری های هوشمند سلامت بدون شک تغییر در سیستم های بهداشتی را تقویت می کند. بخش مراقبت های بهداشتی نه تنها باید یک راه جدید برای مدیریت شهروندان با بیماری ها و نیازهای خاص را اتخاذ کند، بلکه پرسنل مراقبت های بهداشتی نیز باید در رابطه با ادغام و کار با دستگاه های تکنولوژیکی جدید، سریعتر عمل کنند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »