نمونه اولیه هندزفری N سونی

در جریان نمایشگاه SXSW، سونی دستیار شخصی دیجیتالی خود را با نام هندزفری N رونمایی کرد که در اطراف گردن شما قرار می گیرد.

آستین، تگزاس:

وقتی یک مرد ژاپنی خندان از شما دعوت می کند تا وارد چادر آن ها در گوشه نمایشگاه  SXSW شوید بهتر است پیشنهادش را قبول کنید. بخصوص اگر روی چادر لوگوی سونی به چشم بخورد.

وقتی من چنین پیشنهادی را قبول کردم، توانستم به بررسی کامل نمونه اولیه پوشیدنی(wearable prototype) نسل بعد سونی که توسط برنامه Future Labs این شرکت طراحی شده، بپردازم. بخشی از پروژه N شبیه  Glass شرکت گوگل و بخش دیگر آن شبیه Echo شرکت آمازون می باشد اما این دستگاه می تواند در اطراف گردن شما قرار بگیرد و می توانید از آن به صورت کاملا هندزفری استفاده کنید.تکنیسین های Future Lab به صورت واضح اعلام کردند که پروژه N هنوز یک نمونه اولیه است. این دستگاه نتوانست به تمام دستورات صوتی پاسخ دهد اما به اندازه کافی خوب بود که بتواند پتانسیل خودش را در بازار تجهیزات پوشیدنی به من نشان دهد. در حالی که Glass به صفحه نمایشی کوچک برای ارائه اطلاعات نیاز دارد  N تلاش می کند همان ویژگی ها را با کمک فرمان های صوتی در اختیار کاربر قرار دهد.

در یک نگاه کوتاه،  N شبیه یک عینک آفتابی باریک است که دورگردن شما آویزان شده است و کمی توجه ها را به خود جلب می کند و اضافه به نظر می رسد. فکر نمی کنم به اندازه Google Glass جلب توجه کند ولی با این حال کمی در چشم است.وقتی  N را پوشیدم، اولین کاری که کردم پخش موسیقی بود.  N  یک میدان مستقیم صدا در اطراف سر شما ایجاد می کند. می توانستم صدا را بصورت شفاف و بلند بشنوم اما شخصی که یک متر دورتر از من ایستاده بود نمی توانست صدای موسیقی را بشنود. در واقع ایده این وسیله این است که شما بتوانید بدون آزار دادن سایر افراد، به موسیقی گوش دهید و با دستیار صوتی این وسیله برهم کنش داشته باشید. این شرکت همچنین هدفون های open-ear طراحی کرده که به شما اجازه می دهند در حین گوش کردن به موسیقی، صدای محیط اطراف خود را نیز بشنوید.

مشابه  Google Glass شما می توانید از N برای گرفتن عکس از هر چیزی که مستقیما جلوی شما قرار دارد استفاده کنید. فقط کافی است بگویید Take a Picture. پس از این دستور صوتی، یک لنز دوربین کوچک بیرون می آید ، عکس می گیرد و سپس به جای خود باز می گردد.به طور کلی N یک رابط صوتی است. شما دستوراتی را از طریق صحبت کردن به وی می دهید و او هم پاسخ شما را از طریق صدا می دهد. تشخیص صدای این دستگاه بر مبنای ترکیبی از تکنولوژی های محلی و ابری عمل می کند. این نمونه اولیه تنها با استفاده از وای فای به خوبی عمل می کرد. این دستگاه امکان استفاده از  GPS را نیز دارد، در نتیجه از نظر تئوری می تواند برای دنبال کردن مسیر دوچرخه سواری شما نیز استفاده شود. سونی با شرکت های Yelp و Strava همکاری کرده تا این شرکت ها برای این دستگاه محتوا تولید کنند. البته من نتوانستم این محصولات را امتحان کنم.

هیچ اطلاعاتی در مورد قیمت و زمان عرضه این محصول به بازار به من داده نشد. این نمایشگاه در واقع ابزاری بود که سونی از آن برای گرفتن بازخورد در مورد یک پلتفرم جدید، استفاده کرد و همچنین به مهندسانش اجازه داد تا با کاربران واقعی ملاقات کنند. سوال بزرگی که در مورد N مطرح است این است که این دستگاه چگونه با سایر دستیار های شخصی نظیر  Google Now، سیری شرکت اپل و الکسای شرکت آمازون ادغام می شود. آیا از دید سخت افزاری به آن نگاه می شود یا با آن به صورت یک دستیار شخصی مجزا برخورد می شود؟ نمایندگان سونی هیچ اظهار نظری در این زمینه نکردند اما گفتند به دنبال شرکای  بسیار بیشتری برای تولید محتوا برای این محصول هستند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »