معلولین تکنولوژی پوشیدنی

سال‌ها پیش معلولیت به معنای تلاش بسیار برای یافتن راهی به منظور زندگی کردن بود. این زندگی تا حدود بسیاری به دیگران وابسته بود. اما امروزه فناوری در بسیاری موارد به معنای ساختن امید است. بطوریکه دیگر کسی خود را کمتر از دیگران احساس نکند و مانعی برای تجربه کردن همه جنبه‌های زندگی وجود نداشته باشد.

افراد بسیاری در بریتانیا با نوعی از معلولیت زندگی می‌کنند. این افراد برای حرکت و بهبود کیفیت زندگی خود به فناوری وابسته هستند. فناوری برای بهبود راه حل‌های موجود پیوسته در حال تغییر است. امید است که در دهه‌های پیش رو پیشرفت فناوری مرز توانایی‌های معلولین و افراد سالم را کمرنگ سازد. اما این اختراعات چه چیزهایی هستند و چگونه متحول خواهند شد؟

صندلی چرخدار با مبدل انرژی خورشیدی

این وسیله می‌تواند دردسرهایی که از هل دادن و هل داده‌شدن صندلی چرخدار پیش می‌آید را حذف کند. همچنین آزادی حرکت بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کند. در حال حاضر این وسیله تنها به صورت طرح‌های آزمایشی وجود دارد. اما با کوچک‌تر شدن پنل‌های خورشیدی این وسیله می‌تواند واقعا کارآمد باشد. حتی می‌توانیم یک صندلی چرخدار بالارونده را پله را با انرژی خورشیدی حرکت دهیم. گروهی دانشجو در سوئیس در حال تکمیل نمونه این ویلچر هستند. بنابراین در آینده نزدیک بسیاری افراد از این طرح سود خواهند برد.

امروزه تکنولوژی می تواند زندگی انسان ها را دگرگون کند

پوشیدنی ها

ساعت‌های هوشمند مانند Apple Watch رصد کردن پارامترهای سلامت را در لحظه ممکن می‌سازد. این فناوری برای آگاه ساختن درمانگران در صورت نیاز بسیار مفید است. همچنین هر گونه تغییر در وضعیت سلامت را می‌توان سریعا کنترل کرد. حتی می‌توان میزان اکسیژن اشباع خون را نیز با این وسایل اندازه‌گیری کرد. این تنها بخشی از پتانسیل بسیار بالای این فناوری است.

خودروی خودران

شرکت‌های مهم مانند Uber نسخه‌ ابتدایی از ماشین‌های خودران را ساخته‌اند. این ماشین‌ها در نقاط مختلف جهان مشغول به کارند. این پیشرفتی است که در زندگی معلولین تاثیر بسیاری خواهد داشت. حتی افرادی که قادر به استفاده از پایین تنه خود نیستند می‌توانند در وسیله نقلیه خود بنشینند و به سفر بروند.

ابزار و وسایل هوشمند

این وسایل هم اکنون نیز بخش مهمی از زندگی روزمره ما هستند. همین طور پیشرفتی مهم دز زندگی بیمارانی دارند که ناهنجاری‌های مختلف را تجربه می‌کنند. Amazon Echo و Alexa یکی از نمونه‌های بارز این فناوری است که بخش مهمی از اتاق‌های منزل است. دستورات صوتی ساده برای این وسایل هوشمند کافی هستند. با تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌هایی مانند DisableGo بیماران می‌توانند به امکانات مختلف زندگی در ساختمان محل زندگی خود دسترسی داشته باشند، حتی پیش از رسیدن به منزل و ورود به آن!

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »