آینده پارچه های هوشمند

ربکا پیلز فریدمن ، استاد کمکی در موسسه پرات و همچنین نویسنده و محقق در زمینه پارچه های هوشمند و فن آوری های پوشیدنی ، با پیشینه ای که در طراحی لباس های ورزشی به عنوان مدیر طراحی Fila USA، Champion و Starter Division نایکی دارد.

ربکا بیان می کند که “آنچه که در پارچه های هوشمند را انقلابی می کند، این است که توانایی انجام کارهای بسیاری را دارند که پارچه های سنتی نمی توانند این کارها را انجام دهند. از جمله برقراری ارتباط، تغییر شکل دادن، هدایت انرژی و حتی می توانند رشد کنند.پارچه های هوشمند را می توان به دو دسته مختلف تقسیم کرد : 1- زیبایی و 2- بهبود عملکرد .

نمونه های از زیبایی شامل پارچه هایی است که می توانند تغییر رنگ دهند. برخی از این پارچه ها با استفاده از ارتعاشات ، صدا یا گرما ، انرژی را از محیط جمع آوری می کنند و واکنش نشان می دهند. نوع دیگر پارچه های هوشمند برای افزایش عملکرد وجود دارد که تاثیر زیادی بر فعالیت های ورزشی شدید و صنایع نظامی خواهد داشت. این دسته، پارچه هایی هستند که به تنظیم دمای بدن کمک می کنند ، در برابر باد مقاومت کرده و ارتعاش عضلات را کنترل می کنند که این کار باعث بهبود عملکرد ورزشکاران می شود. پارچه های دیگر برای لباس های محافظتی برای حفاظت از خطرات شدید محیط زیست مانند تابش و اثرات سفر فضایی توسعه یافته اند.ربکا همچنین کاملا مشخص می کند که پارچه های هوشمند و فناوری دست به دست هم می آیند و طراحان به اپلیکشن های طراحی شده شرکت های فن آوری نزدیک می شوند ، که به نظر می رسد بسیار مورد علاقه کاربر نهایی خواهد بود . به گفته وی ”

شرکت های موفق فناوری پوشیدنی طرح اولیه خود را شروع خواهند کرد و سپس فناوری مرتبط با آن ساخته خواهد شد ” ،

که به عقیده ایشان ، یک بینش بسیار جالب و واقعی است.

تعداد بسیار زیادی از طراحان و شرکت های برجسته ای وجود دارد که در صندوق عقب خودروی پارچه های هوشمند پریده اند و در این فضا کارهای بسیار شگفت انگیز و نوآورانه ای انجام می دهند. Grado Zero Espace یک شرکت ایتالیایی است که در حال انجام برخی از چیزهای شگفت انگیز با تکنولوژی نساجی و طراحی محصول است. یک طراح لندنی، با استفاده از پارچه و تکنولوژی هوشمند، خود را به باند فشن شوها رسانده و مجموعه ای را در هفته مد نیویورک نشان داده است که در آن مدل ها از طریق تلفن های همراه خود کنترل لباس هایشان را بر عهده داشتند. حتی یک شرکت به نام BioCouture نیز وجود دارد که بر آوردن مواد زنده و زیستی به مد، لباس های ورزشی و مارک های لوکس تمرکز دارد. در اصل، آنها به معنای واقعی کلمه در حال رشد لباس ها از میکروارگانیسم هایی مانند سلولز، قارچ و جلبک هستند!

 

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »