تاثیر فناوری‌های پوشیدنی و دیجیتال بر مدیریت بیماری‌های ریوی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد نسل جدید فناوری‌های پوشیدنی و قابل برنامه‌ریزی، توانایی بهبود زندگی افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) را دارند. بر اساس گزارش جدید موسسه ملی تحقیقات سلامت مراقبت (NIHR) انگلستان که با همکاری کالج امپریال لندن انجام شده است، فناوری‌های قابل حمل برای سه میلیون نفر از شهروندان این کشور که مبتلا به بیماری‌های انسداد مزمن ریوی هستند امکان بهبود شرایط و کنترل بیماری خود در خانه و جلوگیری از پیشرفت ‌آن را فراهم آورند.

از جمله فناوری‌های پیشنهاد شده در این گزارش می‌توان به حسگرهای قابل تعبیه در لباس بیماران که می‌تواند میزان هوای دم و بازدم و نگاه داشته شده در شش بیمار را نشان دهد اشاره کرد. هرگونه تغییر در شرایط بیمار مانند دمای بدن، یا وضعیت عملکرد شش‌ها باعث می‌شود این حسگرها به بیمار و یا مراقبین هشدار دهند که ممکن است درمان‌های اورژانسی نیاز باشد.

در این گزارش در روز جهانی بیماری‌های مزمن انسداد ریوی COPD منتشر شده است گفته شده که این فناوری نیاز به آزمایش‌های بالینی بیشتری برای اطمینان از عملکرد صحیح دارند. پروفسور گوانگ ژانگ یانگ از کالج امپریال لندن گفت:

” دستگاه‌های پزشکی بیماری‌های انسداد ریوی، برای به حداکثر رساندن پتانسیل بالینی و اثر بالقوه خود باید قابل پوشیدن، کاربری آسان و هزینه مقرون به صرفه داشته باشند. این فناوری‌ها همچنین باید قابل اعتماد باشند و اطلاعات مناسب و دقیق برای بهبود تشخیص و درمان را ارائه دهند.”

بیماری‌های مزمن ریوی، بیماری‌هایی هستند که با انسداد مسیر تنفس ایجاد می‌شوند. و عمدتا به مرور زمان تشدید می‌شوند. در حال حاضر تنها در کشور بریتانیا ۱٫۲ میلیون نفر مبتلا به این بیماری شناسایی شده‌اند. این در حالی است که اعتقاد بر این است که بیش از ۱٫۸ نفر به این بیماری مبتلا هستند که شناسایی نشده‌اند. بنابراین این بیماری، یکی از بیماری‌های شایع در سراسر جهان است.تحقیقات موسسه ملی سلامت مراقبت انگلستان نشان می‌دهد استفاده از فناوری‌هایی که به مدیریت بیماری توسط بیماران کمک می‌کند، به مرور زمان وضعیت آنان را بهبود بخشیده است.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »