سیستم ثبت سیگنال‌های عصبی از سطح مغز ساخته شد

سیستم  پوشیدنی “الکتروکورتیکوگرافی” برای ثبت سیگنال های عصبی از سطح مغز توسط محققان و متخصصان کشورمان در آزمایشگاه مدارها و سیستم‌های مجتمع دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی طراحی و ساخته شد. به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیر مسعود سوداگر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی اظهار کرد:

در اجرای این طرح تحقیقاتی یک سیستم ثبت هشت کاناله “الکتروکورتیکوگرافیم” برای برقراری ارتباط با سیستم عصبی طراحی و ساخته شد که از این فناوری  می توان برای ثبت فعالیت های برون غشایی مغز استفاده کرد.

این محقق درباره اهداف اجرای این طرح پژوهشی گفت:

طراحی و ساخت سیستمی که بتواند برای ثبت سیگنال های الکتروکورتیکوگرام مورد استفاده پژوهشگران علوم اعصاب قرار گیرد و نیز تربیت پژوهشگرانی برای نمونه سازی این نوع سامانه ها در کشور دو هدف عمده از اجرای این طرح تحقیقاتی است. سوداگر ادامه داد:

گروه های پژوهشی حوزه علوم اعصاب  و علوم شناختی که به نحوی به آزمایشهای بالینی و رفتاری می پردازند از کاربران اصلی این سامانه ها به شمار می آیند. نتایج اولیه اجرای این طرح تحقیقاتی با انجام آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی  با موفقیت همراه بوده و تلاش می شود با انجام تغییراتی در سیستم، دامنه استفاده از آن در حوزه های پژوهشی علوم شناختی گسترش یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی  نقش ستاد علوم شناختی در فراهم آوردن بستر لازم برای شبکه سازی و برقراری ارتباط میان متخصصان در حوزه های مکمل علوم و فناوری های شناختی را بسیار مهم و حیاتی دانست و ابراز کرد:

یکی از وجوه مهم این طرح، توسعه فن آوری داخلی و بومی سازی آن در بعضی بخش های سیستم ثبت سیگنال های عصبی از سطح مغز بود که خوشبختانه با حمایت های همه جانبه ستاد علوم شناختی نیز با موفقیت به انجام رسید.

وی همچنین با قدردانی از کمک های علمی و فنی شماری از محققان و متخصصان در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی  برای طراحی، ساخت و آزمایش سیستم پوشیدنی/ نیمه کاشتنی  “الکتروکورتیکوگرافی ” برای ثبت سیگنال های عصبی از سطح مغز، ابراز امیدواری کرد:

با معرفی طرح های تحقیقاتی در حوزه علوم شناختی و آشنایی علاقه مندان با فعالیت های علمی و پژوهشی اساتید و دانش پژوهان، زمینه برای گسترش فعالیت ها در بخش های توسعه فن آوری ها در حوزه های علوم شناختی هرچه بیشتر فراهم شود.

به گفته وی، با پیشرفت سریع “علم میکروالکترونیک” ،امکان ساخت “آرایه های میکروالکترود” فراهم شد و محققان فعال در زمینه های مهندسی و پزشکی را بر آن داشت تا فعالیت خود برای درک سیستم عصبی در سطح سلول، در زمینه های تحریک سلول های عصبی و همچنین ثبت فعالیت سیگنالهای عصبی را بیشتر کنند.

محقق توسعه علوم و فناوری ها در حوزه علوم شناختی با بیان اینکه سیستم عصبی در میان بخش های مختلف بدن انسان، از پیچیده ترین قسمت های بدن بحساب می آید و به همین دلیل بیماری های مرتبط با سیستم عصبی از سخت ترین درمان ها محسوب می شود،یاداور شد:

سیستم ثبت فعالیت های سیگنال عصبی، کمک فراوانی به محققان حوزه عصب شناسی در زمینه شناخت سیستم عصبی می کند.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »