فناوری پوشیدنی چیه؟

اول از همه تعریفی که از فناوری پوشیدنی بشه کرد اینکه یه دستگاه هوشمند الکتریکی هست که نزدیک یا روی پوست قرار می گیره این دستگاه خیلی باهوشه مثلا اطلاعاتی رو جمع و تحلیل و شناسایی می کنه اگه بخوایم یه مثال واضح بزنیم میشه گفت ساعت های هوشمندی که اطلاعاتی رو درباره علائم حیاتی بدن فرد رو در اختیارش قرار میده و یا اینکه اطلاعاتی رو که در محیط اطراف کاربر وجود داره رو در اختیارش میزاره . 

دستگاه های پوشیدنی

دستگاه پوشیدنی مثل ابزار ورزشی میمونه میشه گفت نوعی از اینترنت اشیا هست که با حسگر هاش ارتباط بین اپراتور و کاربر برقرار می کنه فقط و فقط با اینترنت و بدون کوچیک ترین دخالت انسان . یه سری از این حسگر ها به سیستم عامل اندروید و ios مجهزند اما یه سری دیگه سیستم عامل مخصوص به خودشونو دارن.

2_فناوری های پوشیدنی
اپل واچ

 

فناوری پوشیدنی نوع های مختلفی داره . هرچی فناوری گسترش پیدا می کنه ایشون عقب نمی مونه! حالا یه مثال می زنیم تا بهتر جا بیوفته مثلا در قسمت عمومی ماجرا ساعت هوشمند و گجت های سلامت و ورزش طرفداری خاص و زیاد خودشونو دارن . یه نکته مهمی که وجود داره اینکه جدا از کاربرد تجاریش این فناوری در سیستم های مهم ناوبری و منسوجات پیشرفته و خیلی چیزای اینطوری حضور پر رنگی داره.

قدیم ندیمای فناوری پوشیدنی

قبلا تنها کاری که ساعت مچی می کرد این بود که زمان رو اطلاع می داد حالا این ساعت مچی که الان میبینیم پدر پدربزرگ فناوری پوشیدنی هست. در سال 1500 میلادی آقای پیتر هنلین یه ساعت کوچیکی درست کرد که میشد ازش مثل گردنبند استفاده کرد . درست 100 سال بعد آقایون این ساعت ها رو توی جلیقه هاشون میزاشتن که البته میشه گفت مد شده بود . درست آخرای دهه1600 میلادی ساعت مچی استفاده می شد اونم اینطوری که بیشتر خانم ها از این ساعت مچی ها به عنوان دستبند استفاده می کردن. جالب اینجاست که هرچی زمان می گذشت ساعت ها کوچیک تر و دقیق تر می شدن.

ساعت جیبی پوشیدنی

در سال 1904 آقای آلبرتو سانتوس برزیلی در استفاده از این ساعت های مچی خیلی سریع عمل کرد به این صورت که ایشون ساعتی رو طراحی کرد که روی مچ دست بسته بشه . ایشون که خلبان بودن می خواستن در موقع پرواز خیلی راحت با نگاه کردن به ساعت متوجه زمان بشه. تجربه ایشون ثابت کرد که مچ دست بهترین جا برای قرارگیری ساعت هست.مردم کم کم شروع به استفاده از ساعت مچی در هر مناسبتی کردن مثلا به قمارباز ها کمک می کرد تا برنده بشن یا تاجر ها که به عنوان یه وسیله ای برای حساب کتاب ازش استفاده می کردن و خیلی چیزای دیگه.با توجه به اینکه این فناوری در زندگی ما خیلی نقش پیدا کرده تلاش تولیدکننده ها اینه که هرروز بهتر و بیشترین کارایی رو داشته باشه و نکته ی مهمی که وجود داره اینه که این فناوری به عنوان لوازم جانبی تخصصی در بعضی از حوزه ها ساخته میشه که مثال واضحش اینه که ضربان قلب و تعداد قدم های ما رو نشون میده .چند تا مثال از این فناوری که قبلا هم خیلی استفاده می شده ماشین حساب در دهه1980 بود و قبل تر از اون هم سمعک بود.

اولی های فناوری پوشیدنی

در سال 2009 یه تیم از کمپانی سونی اریکسون با کالج مد لندن همکاری کرد نتیجه ی این همکاری طراحی پوشاک دیجیتال بود که یک لباس مهمونی طراحی کردن این لباس مجهز به بلوتوث بود و به این صورت کار می کرد که وقتی کسی با شخصی که اون لباس رو پوشیده تماس بگیره رنگ لباس عوض میشه. جالبه که این طراحی جایزه اون مسابقه ای که برگزار شد رو برد.

آقای نستیتوی ملی ایرلندی مانیتوری طراحی کرد که وضعیت بیمار رو از راه دور بررسی کنه البته که مزاحم بیمار هم نمی شد.

ارتش آمریکا در کلاه های سربازاش یه نمایشگری قرار داد که از فناوری optics holographic استفاده می کرد.

 

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »