تعریف خلاقیت

جیمز وب یانگ در مقاله‌ی «روشی برای تولید ایده» در سال ۱۹۳۹ پنج مرحله برای تولید یک ایده معرفی می‌کند و می‌گوید: ایده چیزی نیست جز ترکیب عناصر قدیمی و توانایی ترکیب‌بندی جدید این عناصر، و تا حد زیادی بستگی به این دارد که بتوانیم رابطه‌ی بین آن‌ها را ببینیم. خلاقیت و ابتکار به طور ذاتی در همه انسان‌ها وجود داشته و هرکسی ، به نوعی از آن استفاده می‌کند. خلاقیت در شما به معنای رسیدن به ایده های جدید به منظور حل مشکلات با صحیح ترین روش است . هر گاه شما تلاشی در زمینه اصلاح ، کوتاه سازی ، بهینه سازی ، اقتصادی کردن و هر فرایند دیگری که باعث بهتر شدن فعالیتی از روش جدید می شود را بکارگیری خلاقیت در آن فعالیت نامید . همچنین بکارگیری نیروی ذهن و قوای جسمانی در پرداختن به انبوه تصورات ،  رفتارها و در نهایت بازدهی هایتان را می توان نوعی خلاقیت نامید. به واقع خلاقیت چیست ؟ ما  شما را به خواندن ادامه مقاله ” خلاقیت چیست ؟ ” دعوت می کنیم.

خلاقیت شما شامل عوامل متعددی است که تمام آنها قابل فراگیری و گسترش است . بنابراین شما قادر به افزایش قدرت ابتکار و خلاقیت در خویشتن می باشید. پس  خوشحال باشید !!! ما در سایت خلاق شو گام به گام با شما عزیزان همراهیم تا خلاقیت و قدرت های تفکر خلاق خود را پرورش دهیم.

خلاق شو ” شما را با این عوامل آشنا خواهد کرد و آموزش های لازم جهت توسعه و بسط این توانایی در خودتان را عنوان خواهد نمود. این عوامل عبارتد از :

سمت چپ و راست مغز : مغز ما از دو نمیکره چپ و راست تشکیل شده است که هر بخش توانایی ها و وظایفی دارد ، توانایی استفاده از مغز و مرتبط نمودن دو قسمت به یکدیگر از جمله توانایی های مورد نیاز برای خلاق تر شدن است ،

تهیه ی یادداشت و پیاده کردن ذهنیات : برای همه ما بسیار پیش آمده ایده ای جالب داشته ایم که به علت عدم یادداشت ، آن را فراموش کرده ایم. باید قادر باشید محفوظات ذهن خود را برروی کاغذ بیاورید تا در بررسی کردن آنها بیشتر موفق شوید. فراموش نکنید یکی از اصلی ترین توانایی های شما به عنوان یک فرد خلاق ، مهارت یادداشت و یادداشت برداری است ،

کلام روان و سلیس : بار ها و بار ها برای همه پیش آمده که فکر یا ایده ای ناب برای حل مسئله ای داشته اند اما در زمان ارائه دادن  و توضیح این مطالب زبان از ارائه مفهوم ناتوان بوده و افراد دیگر متوجه ایده ناب ما نشده اند . توسط سرعت کلام می توانید نظریه های جدیدتان را عنوان کنید و در واقع فصاحت کلام مقیاسی است برای بازدهی بیشتر خلاقیت شما ، شما از طریق این مهارت می توانید ایده و تفکرات خود را بیان کنید ،

انعطاف پذیری : توانایی شما برای متفاوت اندیشیدن و استفاده از تدابیر درست جهت درک مسائل رابطه مستقیمی با میزان انعطاف پذیری شما دارد . انعطاف پذیری شامل توانایی شما در دیدن موارد مختلف از زوایای مختلف است . بررسی یک موضوع از چند نقطه نظر متفاوت ، درک مفاهیم قدیمی و ارائه آنها به شیوه های نوین ، توانایی شما در استفاده از کلیه حواستان هنگام خلق عقاید و ایده های جدید و نگرش متفاوت به مسائل از جمله توانایی های است که با رشد مهارت انعطاف پذیری شما در ارتباط است .

ابداع : ابداع یکی از اصول خلاقیت و تفکر خلاق است و نمایانگر توانایی شما در تولید و خلق ایده های جدیدی است که فقط به شما اختصاص دارد، ابداعات معمولا ایده های انحصاری هستند که غیر معقول و دور از ذهن هستند و در اکثر موارد برای سایرن خنده دار !

گسترش و بسط ایده ها : شما به عنوان یک متفکر خلاق باید بتوانید یک ایده را به عنوان مرکز و هسته تفکرات خود قرار دهید و آنرا در جهات مختلف تفسیر ، توسعه و گسترش دهید . این گسترش با استفاده از تکنیک ها و روش های مختلف بدست می آید . یکی از این روش ها ارتباط دادن میان دو نیمکره مغز است ، در ارتباط با این تکنیک ها و سایر روش های بسط و گسترش ایده ،

ثبات و پیوستگی در کارها و ایده ها : یک فرد خلاق می داند که مغز انسان همانند یک سیستم ماشینی است و او از این اطلاعات بهره لازم را می برد . افراد خلاق می دانند که چگونه از مغزشان به عنوان یک سیستم ماشینی دقیق و بدون محدودیت استفاده کنند . از دیگر برنامه های آموزشی ما نحوه استفاده از این سیستم ماشینی می باشد . اگر بخواهیم بگوییم خلاقیت چیست ، میتوانیم خلاقیت را از راه های بسیاری تعریف و مفهوم سازی کنیم ، مسائل مرزی ، مانند تفاوت بین هوش و خلاقیت باید در نظر گرفته شوند . هم در زیان محاوره و هم در متون تاریخی عبارت های ” نابغه ” ، ” تیزهوش ” ” با استعداد ” و ” خلاق ” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند . مسائل مرزی دیگری هم وجود دارد که در فرهنگ عامه و مطالعات تحقیقاتی عمدتا خلاقیت در هنر و علوم انسانی رخ می دهد مثل : ادبیات ، موسیقی ، رقص ، هنرهای تجسمی و … . عدم تشخیص این که خلاقیت می تواند در زمینه های دیگر نیز مثل : زیست شناسی ، ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، علوم زمین شناسی و مهندسی مورد استفاده قرار بگیرد . بخش نهایی خلاقیت آن است که باید منجر به نوعی محصول شود. به این معنا که خلاقیت نیاز به خلق چیزی دارد که ممکن است مفید باشد . درباره ی خلاقیت به عنوان تشکیل شده از سه بخش فکر می کنیم . خلاقیت با یک فرد آغاز می شود . آن شخص با یک فرایند شناختی ، مانند حل خلاق مسائل ، در پی حل یک مشکل یا پرسش یا یک سوا خوب یا تدبیر یک راه جدید برای درک یا مفهوم سازی است . چگونه آن فرایند رخ می دهد ، موضوعی جذاب در علوم عصب شناسی شناختی است . وقتی که این فرایند کامل شد ، مشکل حل شده است ، به سوال پاسخ داده شده است ، کار به پایان رسیده است – یک محصول وجود دارد . فرد ، فرایند ، محصول و …. این مولفه ها ممکن است خطی و تکرار شونده باشد و یا صرفا به طرز مرموزی رخ دهند . چند نکته را فراموش نکنید : ۱- فراموش نکنید خلاقیت مهارت خارق العاده و مختص افراد خاصی نیست ، همه انسان ها دارای خلاقیت هستند و در زندگی روزمره اشان از آن استفاده می کنند . هدف ما در اینجا آموزش جهت استفاده هدف دار از خلاقیت و بهره برداری کامل از این نیرو و مهارت می باشد . ۲- خلاقیت یک مهارت اکتسابی و قابل بهبود می باشد . شما می توانید در هر لحظه این مهارت خود را بهبود ببخشید . ۳- خلاقیت به هیچ وجهی با سطح فرهنگ ، میزان تحصیل و شغل شما ارتباطی ندارد .

 

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »