مچ بندها، برای ردیابی سلامت

با گذشت زمان شاهد افزایش بازدهی رایانه‌ها و کاهش حجم آن‌ها هستیم. به این ترتیب اندازه پوشیدنی‌ها کاهش می‌یابد و شاهد ظهور انواع پوشیدنی‌ها هستیم. بازار مچ بندها هم اکنون نیز پر رقابت است. منطقی است که شرکت‌های سازنده پوشیدنی‌ها به دنبال ساخت حسگرهایی برای نقاط مختلف بدن باشند. در ادامه این مقاله از مجله فناوری‌های پوشیدنی و توان افزا به معرفی انواع پوشیدنی‌ها می‌پردازیم.

پوشیدنی های ویژه گوش

آیا تا کنون برای سنجش ضربان قلب خود حین دویدن و شنیدن موسیقی از یک حسگر مناسب گوش استفاده کرده‌اید؟ در حقیقت گوش بستر مناسبی براس سنجش ضربان قلب حین ورزش است. این نوع سنجش از سنجش ضربان با ردیاب‌های قفسه سینه نیز دقیق‌تر است. پوشیدنی‌های ویژه گوش برای افرادی که در محیط باز کار می‌کنند مناسب است. امکان سنجش ضربان قلب، گام شماری، مسافت سنجی، و میزان انرژی مصرفی در حین کار با این پوشیدنی‌ها وجود دارد.

پوشیدنی های ویژه پا

بیش از ۴۰ میلیون دونده در سراسر جهان وجود دارد. در حدود ۶۰ درصد این افراد دچار آسیب‌هایی از ناحیه پا می‌شوند. از محاسن پوشیدن یک حسگر مناسب این است که سلامت پا حین دویدن را افزایش می‌دهد. این پوشیدنی‌ها پارامترهای مرتبط با دویدن را اندازه‌گیری می‌کنند. این پارامترها نظیر نوع برخورد پا با زمین، میزان توقف پا روی زمین و … با مچ بندها قابل اندازه‌گیری نیست.

انگشترهای هوشمند

انگشترهای هوشمند در سال‌های اخیر ظهور پر قدرتی داشته‌اند. ظاهر این پوشیدنی‌ها مشابه انگشترهای زینتی معمول است. اما قطعات الکترونیکی هوشمندی در آنان قرار داده شده است.پژوهش‌ها نشان می‌دهد که افراد هر شش دقیقه و نیم یکبار تلفن همراه خود را بررسی می‌کنند. در بیشتر مواقع اعلان‌های غیر ضروری توجه ما را جلب می‌کند. اعلان‌هایی که می‌توان توجه به آن را به بعد موکول کرد. با یک انگشتر هوشمند می‌توانید تنها به اعلان‌های ضروری رسیدگی کنید. مابقی اعلان‌ها در تلفن همراه شما منتظر زمان مناسب خواهند ماند.عبور شریان‌های عروقی از انگشتان سبب می‌شود این پوشیدنی‌ها توانایی سنجش برخی علائم حیاتی را نیز داشته باشند. برخی نیز برای قفل کردن در، تلفن همراه، یا ارسال پیام‌های اضطراری استفاده می‌شود.

ضربان سنج های قفسه سینه

این نوع از ضربان سنج‌ها بسیار دقیق هستند. برای افرادی که مایل به ضربان‌سنجی در حین فعالیت شدید ورزشی به صورت دقیق هستند، ضربان سنج‌های قفسه سینه بسیار مناسب هستند.

لباس های هوشمند

کارکرد حسگرهایی که درون لباس‌های روزمره شما تعبیه می‌شوند بسیار نامحدود است. ضربان‌سنجی، سنجش مایعات بدن، نرخ تنفس و … . به این صورت برای سنجش علائم حیاتی نیازی به انجام فعالیتی خارج از برنامه روزمره نیست. این ایده در برخی تولیدات Adidas و Under Armour پیاده سازی شده است. جاسازی حسگرها در داخل لباس اینک در برخی تولیدات Ralph Lauren انجام شده است. این نوع پوشیدنی‌ها لباس‌های نسل دوم هستند. در لباس‌های نسل سوم، خود لباس به صورت یک حسگر عمل می‌کند.

زیور آلات هوشمند

در صورتیکه تولید کنندگان مایل به موفقیت پوشیدنی‌ها و جلب رضایت مشتریان باشند، باید به ظاهر تولیدات خود توجه بیشتری نمایند. در حال حاضر ۷۰ درصد سود Fitbit مربوط به خرید مشتریان مرد است. هر چند ۹۵ درصد بانوان از وجود پوشیدنی‌ها آگاه هستند، تنها یک سوم آنان برای خرید اقدام کرده‌اند.

این آمار می‌تواند به زودی تغییر کند. در حال حاضر تعداد روز افزونی از پوشیدنی‌ها مطابق سلیقه بانوان طراحی می‌شود. زیورآلات هوشمند شامل ابزارهای هوشمندی است که می‌تواند فرد از تماس‌ها و پیام‌های مهم دریافتی از جمله اعلان‌ها و هشدارهای امنیتی مهم آگاه سازد. با کاهش اندازه قطعات الکترونیکی می‌توان به افزایش کارکرد این پوشیدنی‌ها در آینده امیدوار بود.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »