فناوری گورتکس در کفش  ادیداس

آیا کفشی وجود دارد که همزمان با ضد آب بودن عرق پای ما را هم به خارج هدایت کند؟ کدام فناوری این کار را ممکن می‌سازدتجربه‌ی شما از قدم زدن با لباس و کفش ضد آب در هوای بارانی چیست؟ بدن شما به شدت عرق کرده است؟ باران به داخل آن نفوذ کرده؟ پاهای شما کاملا خیس شده و بوی بدی گرفته؟ در هنگام فعالیت یا قدم زدن حس می‌کنید بدن شما دم کرده؟

بررسی تکنولوژی گورتکس آدیداس

اگر از لباس‌ها و کفش‌های ضد آب یا ضدباران استفاده کرده باشید قطعاً با مشکلاتشان در آب و هوای بارانی آشنایی دارید. از طرفی قدم زدن و ماجراجویی در این شرایط بسیار لذت بخش است، پس اگر قرار است در معرض شرایط سخت آب و هوایی قرار بگیرید بهتر است با فناوری گورتکس (Gore – Tex)آشنا شوید؛ چرا که این فناوری به شما تجربه‌ی بی‌نظیری خواهد داد.

گورتکس چیست؟

اگر در شرایطی قرار گرفته باشید که کیفیت کفش یا پوشاک شما و همچنین عملکردشان در برابر باران و باد یا حتی برف و کولاک برایتان با اهمیت تر از سایر مواقع باشد و یا اگر کوهنوردی را امتحان کرده باشید و دوستان کوهنورد زیادی داشته باشید حتما نام پارچه گورتکس را هم شنیده‌اید. در ادامه‌ی این مطلب به معرفی و بررسی دقیق‌تر پارچه گورتکس می‌پردازیم.

قابلیت‌های گورتکس

پارچه‌ی گورتکس، پارچه‌ای مقاوم و قابل اعتماد در برابر باران، باد، سرما، برف و کولاک است. این پارچه دارای چند لایه با قابلیت آب‌بندی درزها و منافذ است که کاملا ضدآب، ضدباد و مقاوم در برابر کولاک می‌باشد که در کمال تعجب ضدعرق هم هست و باعث دم کردن پای شما نمی‌شود!این پارچه قابلیت تنفس بسیار بالایی دارد که این قابلیت به ضدآب بودن و عایق بودن آن لطمه‌ای نمی‌زند. فوق العاده هم با دوام است، البته بدیهی است که هیچ پارچه یا پوشاکی تا ابد دوام نخواهد داشت، اما پارچه گورتکس با پشت سر گذاشتن آزمون‌های متعدد کنترل کیفیت نشان داده که دوام، ضدآب بودن، تنفس و طول عمرش بیشتر از انواع دیگر پارچه هاست. به خاطر همین است که گورتکس از ابداعات بی نظیر در عرصه‌ی کفش و پوشاک بوده است.قابلیت تنفس (Breathability) یکی از برجسته ترین ویژگی های پارچه گورتکس است، که با فناوری منحصر به فردی تعریق بدن را به سرعت از لایه‌های درونی لباس به بیرون منتقل می‌کند و موجب احساس سبکی و راحتی در بدن می‌شود و همچنین با خارج کردن رطوبت موجود در داخل لباس، از اتلاف گرما جلوگیری میکند.پس بدیهی است که هر وقت در شرایطی قرار گرفته باشید که کیفیت کفش یا پوشاک شما و همچنین عملکردشان در برابر باران و باد یا حتی برف و کولاک برایتان با اهمیت‌تر و حیاتی‌تر از سایر مواقع باشد، آن موقع گورتکس به داد شما خواهد رسید.

جنس گورتکس

یک محصول گورتکس بسته به نوع استفاده از چندین لایه تشکیل شده است لایه های گورتکس ترکیبی از دو ماده بی نظیر است که یکی از آنها تترا فلوئورو اتیلن خالص میباشد که با 9 میلیارد منفذ بسیار ریز در هر اینچ مربع )هر کدام تقریبا 20000 بار کوچک‌تر از یک قطره‌ی کوچک آب هستند) که این امر محصول را در برابر آب غیر قابل نفوذ می‌کند و در عین حال به بخار آب که اندازه کوچکتری دارد اجازه عبور می‌دهد، در نتیجه گورتکس قابل تنفس ، ضدآب و ضدباد است.لایه‌ی بیرونی گورتکس را هم با ماده دفع کننده آب می پوشانند و درزها را نیز کاملا می‌گیرند تا مانع نفوذ آب به داخل لباس شود. دیگر تشکیل دهنده گورتکس هم ماده ایست که دافع چربی و آلودگی است و به همین دلیل از آلودگی به مواد چرب و غیره جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که کفش یا لباس ما دیرتر کثیف شود. البته نوعی از گورتکس هم موجود است که تمام این خاصیت ها را دارد ولی کاملا ضدآب نیست. این نوع از گورتکس برای شرایط عادی و مرطوب ایده‌آل است و در رشته‌ی کوهنوردی طرفداران زیادی دارد.

به طور کلی ویژگی های یک کفش یا لباس با فناوری گورتکس عبارت‌اند از:

  1. داشتن وزن پایین
  2. مقاوم بودن در برابر خط افتادن در اثر تا، ترک و سایش
  3. انعطاف فوق‌العاده در هنگام پیاده روی و کوهنوردی
  4. عملکرد بی‌نظیر در همه‌ی شرایط جوی
  5. ضدآب بودن (در صورتی که گورتکس از نوع کاملاً ضدآب باشد)
  6. ضدباد و کولاک
  7. قابلیت تنفس استثنایی
  8. امکان شستشوی راحت در دفعات بالا

این ویژگی ها باعث می‌شوند تا کفش‌هایی که ما برای پیاده‌روی یا کوهنوردی استفاده می‌کنیم به شدت کارآمد و راحت باشند و عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشند.

کدام کمپانی‌ها از گورتکس استفاده می‌کنند؟

آدیداس و نایکی سرآمد کمپانی‌هایی هستند که از این فناوری در کفش‌های خود استفاده می‌کنند. علاوه بر کفش در پوشاک زیادی هم شاهد این فناوری خلاقانه و عالی بوده‌ایم که با توجه به تمایل مصرف‌کنندگان به استفاده از فناوری‌های به‌روز و کاربردی کمپانی‌ها هم هر روزه محصولات بیشتری را با این فناوری و سایر تکنولوژی‌های جدید تولید می‌کنند.تجربه نشان داده است که تقاضا همیشه برای کتونی‌‌هایی که دارای فناوری‌های جدیدتر و بیشتری هستند بیشتر است زیرا این محصولات بهتر و قابل اعتمادترند.برای مثال کتونی آدیداس سوپرنووا که دارای چندین تکنولوژی به روز مانند بوست، کانتیننتال و گورتکس است. با این وجود هر روزه کمپانی ها در حال پیشرفت و استفاده از فناوری های به روز در زمینه‌ی تولید کفش و پوشاک می‌باشند و ابداعات جدید در کفش‌های جدید هم دیده خواهند شد. شما می توانید مراجعه به فروشگاه اینترنتی اورجینال‌پَل اطلاعات و قیمت به‌روزترین کفش‌های برندهای معتبری مثل نیوبالانس، ریبوک، رنوما، آدیداس، نایکی و پونی را مشاهده فرمایید.

خواندن این موارد پیشنهاد می شود:
Translate »